Konferencje / Wydarzenia

100 lat historii więziennictwa w Polsce

Konferencja „Od izolacji do resocjalizacji. 100 lat historii więziennictwa w niepodległej Polsce. Wybrane aspekty” jest pierwszym wspólnym projektem naukowym zrealizowanym w ramach współpracy dolnośląskiej Służby Więziennej, Instytutu Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Wspólnym mianownikiem skupiającym praktyków oraz naukowców tychże instytucji są zagadnienia związane z historią więziennictwa i wykonania kary, w różnych ujęciach historycznych.

W trakcie obrad zostaną przedstawione zagadnienia poświęcone powstaniu więzień, ich architekturze, a także szereg aspektów dotyczących traktowania oraz tragicznych losów więźniów w okresie wojennym, a także latach stalinowskich. Odrębnie zostanie pokazana ewolucja zagadnień penitencjarnych ukazująca specyficzne warunki wykonania kary pozbawienia wolności na przestrzeni wieków.

Celem projektu jest uczczenie 100-lecia Służby Więziennej, która już od pierwszych dni odzyskania przez Polskę niepodległości spełnia niezwykle istotną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa. Równie istotne pozostaje propagowanie wiedzy o więziennictwie, a także zgłębianie historii Służby Więziennej i wykonywania kary pozbawienia wolności.

Konferencja odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (budynek D, ul. Uniwersytecka 7-10). Szczegółowy program można znaleźć w załączniku (poniżej).

Dodane przez: Michał Raińczuk

18 Kwi 2019