Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Mrówki w czekoladzie – wywiad

„Mrówki w czekoladzie” to tytuł rozmowy, jaką odbyli dr Sebastian Salata i Maciej Cholewa w ramach interdyscyplinarnego projektu „Życie Ludzi”, prezentowanego w formie wystawy i publikacji w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika.

Specyficzna wartość wywiadu polega na zestawieniu różnych doświadczeń wynikających z praktyk obydwu rozmówców: profesjonalnego taksonoma specjalizującego się w badaniu owadów społecznych oraz filozofującego artysty spoglądającego na świat nauk biologicznych nieuzbrojonym okiem.

Wywiad, wraz z innymi tekstami oraz dokumentacją fotograficzną wystawy są dostępne pod adresem oraz w formie cyfrowej publikacji w języku polskim oraz angielskim.

Projekt „Życie ludzi” stanowi opowieść o człowieku i jego kulturze z perspektywy badacza ludzkiej cywilizacji, niczym z programów przyrodniczych czy publikacji naukowych. Narracja wystawy skupia się na wybranych aspektach ludzkiej egzystencji i koresponduje z wydaną na początku XX wieku trylogią Maurycego Maeterlincka: „Życie pszczół”, „Życie termitów” i „Życie mrówek”, w której belgijski noblista, pod pozorem wywodu entomologicznego, przyjmuje strategię paraboliczną, traktując świat owadów jako metaforę świata ludzkiego. Idąc tym tropem, wystawa „Życie ludzi” celowo i przesadnie antropomorfizuje świat przyrody, aby zanalizować poszczególne grupy owadów społecznych. Poszukiwanie punktów wspólnych i krytyczna analiza mechanizmów występujących w świecie natury w odniesieniu do funkcjonowania człowieka w grupie, stawia finalne pytanie o miejsce jednostki w społeczeństwie.

Zdjęcie w nagłówku pochodzi ze strony  www.antweb.org (Creative Commons Attribution License).

Dodane przez: Agata Sałamaj

11 Sty 2021

ostatnia modyfikacja: 11 Sty 2021