16 dni kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet

Uniwersytet Wrocławski, wspólnie z wieloma uczelniami i instytucjami we Wrocławiu włączył się w akcję ORANGE THE WORD: END VIOLENCE AGAINST WOMEN NOW! To kampania Sekretarza Generalnego ONZ, która ma położyć kres przemocy wobec kobiet. Kampania rozpoczęła się 25 listopada – w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet i potrwa do 10 grudnia – Dnia Praw Człowieka. W tym roku przypada 30. rocznica wydarzenia.

Orange the World to międzynarodowa kampania, której głównym przesłaniem jest likwidacja przemocy wobec kobiet. Kampanię tę zainicjował w roku 1991 Women’s Global Leadership Institute przy Uniwersytecie Rutgers. Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku jest ona organizowana przez Soroptimist International Organization oraz Organizację Narodów Zjednoczonych. Daty rozpoczęcia i zakończenia wydarzenia mają podkreślać, że prawa kobiet są prawami człowieka. Symbolem kampanii jest kolor pomarańczowy.

Przemoc wobec kobiet i przemoc w rodzinie przybiera różne formy: przemocy fizycznej, psychicznej lub ekonomicznej. Nie dotyczy też konkretnej grupy społecznej. Spotyka ludzi w każdym wieku, o różnym statusie majątkowym. Osoby doznające przemocy czują się osamotnione i bezradne, bardzo często nie wiedzą, gdzie szukać pomocy.

W Trakcie 16 dni Kampanii dostępnych będzie wiele wydarzeń, o których organizatorzy będą informować na stronie Centrum Współpracy z Biznesem UE.

Akcję objął Honorowym Patronatem Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Wrocławska Rada Kobiet.

Więcej o wydarzeniu TUTAJ.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

25 lis 2021