Konferencje / Nauka / Wydarzenia / 10–15 Wrzesień

44. Zjazd Fizyków Polskich we Wrocławiu

Zjazd Fizyków to dla polskiego środowiska naukowego wydarzenie najwyższej rangi. Historia imprezy sięga 1920 roku i zjazdu założycielskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego w Warszawie.

Impreza odbywa się co dwa lata, rotacyjnie we wszystkich ważnych ośrodkach badawczych kraju. We Wrocławiu Zjazd Fizyków Polskich gościł uprzednio w 1995 roku.

Organizatorami tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 10-15 września – poza Oddziałem Wrocławskim Polskiego Towarzystwa Fizycznego – są: Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej, Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Miejscem obrad będzie nowoczesne Centrum Kongresowe PWr.

Zjazd 2017 ma mieć rozmach i skalę godną dyskusji o nowych kierunkach i wyzwaniach stojących przed tą dziedziną nauki we współczesnym świecie. Organizatorzy są przygotowani na przyjęcie co najmniej 600 uczestników. Spodziewają się głównie naukowców z różnych obszarów fizyki i dyscyplin pokrewnych, ale także nauczycieli, doktorantów, studentów i uczniów oraz pasjonatów-amatorów.

Program naukowy Zjazdu tradycyjnie będzie się składał z przedpołudniowych sesji plenarnych, popołudniowych sesji równoległych, sesji plakatowej oraz imprez towarzyszących, w tym konferencji dydaktycznej na temat współczesnych kontekstów nauczania fizyki. Wśród około 30 zaplanowanych referatów plenarnych znajdą się wykłady kilku laureatów „polskich Nobli”, czyli Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (w tym laureatów edycji 2016: prof. Józefa Spałka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, fizyka, i prof. Marka Samocia z Politechniki Wrocławskiej, chemika) oraz prezentacje najbardziej spektakularnych rezultatów fizyki polskiej ostatnich paru lat (m.in. udziału Polaków w niedawnym odkryciu fal grawitacyjnych).

Zjazd uświetnią także wykłady wybitnych naukowców z zagranicy, m.in. trzech laureatów Nagrody Nobla z fizyki (prof. Shuji Nakamury z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara – Nobel 2014 za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło, prof. Theodora Hanscha z Uniwersytetu Monachijskiego – Nobel 2005 za rozwój precyzyjnej spektroskopii laserowej, oraz prof. Gerarda ’t Hoofta z Uniwersytetu w Utrechcie – Nobel 1999 za wyjaśnienie kwantowej struktury oddziaływań elektrosłabych) oraz współtwórców intensywnie rozwijanej w Polsce informacji kwantowej (prof. Charlesa Bennetta oraz prof. Antona Zeilingera), a także laureata Templetona 2008 – ks. prof. Michała Hellera z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizatorzy zaplanowali również popołudniowe sesje mieszane, w których wszystkie referaty będą adresowane do niespecjalistów.

Zjazd będzie okazją do dyskusji, wymiany poglądów, promocji swoich dokonań i nawiązania współpracy, dając szansę na spotkanie się doświadczonych i początkujących fizyków. Ważnym elementem obrad będą sesje poświęcone nauczaniu i popularyzacji fizyki, umożliwiające zbliżenie środowiska naukowego i nauczycielskiego.

Wśród imprez towarzyszących zaplanowano m.in. otwartą sesję popularnonaukową, pokazy dla dzieci, wystawę nt. Mariana Smoluchowskiego, a także wycieczki po Wrocławiu, koncert, raut oraz bankiet. W trakcie Zjazdu odbędzie się też Walne Zebranie Delegatów Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Konferencja jest realizowana w ramach programu Wrocławskie Konferencje Naukowe, finansowanego ze środków Miasta Wrocław.

Szczegółowe informacje oraz program znajdziecie na stronie 44. Zjazdu Fizyków Polskich.

Dodane przez: Michał Raińczuk

4 Lip 2017

ostatnia modyfikacja: 18 Wrz 2017

Licencja Creative Commons Powyższy artykuł może być kopiowany i rozpowszechniany w ramach CC BY 2.0.