Kartka z przeszłości / Nauka / Wydarzenia

Historia Wrocławia w twoim smartfonie

Wrocław1945 i cały portal Przełomy to punkt wyjścia całego cyklu, który będzie ukazywać przełomowe momenty w historii stolicy Dolnego Śląska.

Twórcy portalu i towarzyszącej mu aplikacji chcą gromadzić informacje, wspomnienia i dokumenty obrazujące zmiany, jakim podlegał i jakie przechodził Wrocław. Pierwszą odsłoną projektu było powstanie – towarzyszące obchodom 25-lecia przełomu w 1989 roku – serwisu Wroclaw1989.pl, stworzonego przez Centrum Willy’ego Brandta. Został on bardzo dobrze przyjęty przez wrocławian, którzy samodzielnie dodawali miejsca pamięci, co przekonało inicjatorów internetowego przedsięwzięcia do rozbudowy mapy.

Bo Wroclaw1945.pl to właśnie mapa pamięci, powstała przy udziale ekspertów, historyków i pasjonatów. Z poszczególnymi, zaznaczonymi na planie, punktami połączono archiwalne zdjęcia, opisy miejsc oraz nagrania z relacjami świadków historycznych wydarzeń. Twórcom zależało na tym, by pokazać zwykłe życie Festung Breslau, w trakcie oblężenia i już po kapitulacji. Mapa dostępna jest także na smartfonach, dzięki czemu można z niej korzystać podczas wycieczek po mieście, na przykład porównując wygląd konkretnych miejsc – w przeszłości i aktualnie.

Aplikację stworzyły wspólnie trzy instytucje: Centrum Technologii Audiowizualnych, Centrum Willy’ego Brandta oraz Radio Wrocław.

Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) jest państwową instytucją kultury, powstałą w wyniku przekształcenia Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. CeTA realizuje działania produkcyjne w zakresie kinematografii, telewizji, Internetu, nauki i kultury. Dziś w siedzibie CeTA we Wrocławiu znajdują się dwie hale zdjęciowe: studio greenbox i bluebox, sala kinowa, studio nagrań dźwięku, magazyn kostiumów i rekwizytów oraz pracownie komputerowe. W instytucji dotychczas realizowano m.in. „Dolinę Bogów” Lecha Majewskiego oraz „Loving Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchman’a.

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego (CSNE) jest międzywydziałową placówką Uniwersytetu Wrocławskiego, powstałą w 2002 roku jako wspólny projekt Uniwersytetu i Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Najważniejszym celem CSNE jest inicjowanie, organizowanie oraz popularyzowanie problematyki niemieckiej i relacji polsko-niemieckich. Wspólnie z Wydziałem Nauk Historycznych i Pedagogicznych Centrum organizuje magisterskie interdyscyplinarne studia europejskie oraz dwa seminaria doktorskie. Ponadto CSNE podejmuje wiele niestandardowych projektów popularyzatorskich.

Radio Wrocław to wspólnie z Radiem RAM, miejskim programem Radia Wrocław, najpopularniejsza obecnie lokalna stacja radiowa na Dolnym Śląsku, podczas European Radio Show nagrodzona tytułem „International Radio of the Year 2017”. Radio Wrocław bardzo poważnie traktuje tematykę historyczną. Stacja wyprodukowała m.in. cykl reportaży „Ocalić od zapomnienia”, gdzie dźwiękowo udokumentowała najważniejsze dolnośląskie wydarzenia XX wieku oraz nieodpłatnie udostępniła całą bazę w swoim archiwum.

O projekcie Wroclaw1945 przeczytacie i posłuchacie także na stronie Radia Wrocław.

Dodane przez: Michał Raińczuk

22 Sie 2017