Nauka / Wydarzenia

Noc Laboratoriów na kryminalistyce

– Człowiek związany jest z dokumentami przez całe swoje życie, od kolebki aż po grób, od aktu urodzenia aż po akt zgonu – i wszystkie te dokumenty mogą zostać sfałszowane – mówi dr Rafał Cieśla z Katedra Kryminalistyki, który poprowadzi na Uniwersytecie Wrocławskim zajęcia w ramach Nocy Laboratoriów.

W Katedrze Kryminalistyki na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr mieści się wyjątkowe miejsce – Laboratorium Badań Dokumentów. Jego pracownicy na co dzień wykonują ekspertyzy dla policji, sądów i prokuratury, badając testamenty czy umowy cywilno-prawne, które są dowodami w sprawie, a których autentyczność została zakwestionowana. 14 października opowiedzą o swoim fachu uczestnikom trzeciej edycji Nocy Laboratoriów.

– Na pewno porozmawiamy o głównych zabezpieczeniach wybranych dokumentów publicznych. Oczywiście nie zdradzę wszystkiego, bo po pierwsze: wszystkiego nie wiem, a po drugie: bo nie mogę – śmieje się dr Rafał Cieśla, ekspert współpracujący z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

Zajęcia odbędą się w dwóch czteroosobowych zespołach. W ciągu kilkudziesięciu minut uczestnicy Nocy Laboratoriów zdobędą podstawową wiedzę na temat identyfikatorów biometrycznych w paszportach czy chipów, które niebawem zostaną implementowane do dowodów osobistych. Dowiedzą się też, jakie dokumenty są fałszowane najczęściej (na ogromną skalę handluje się m.in. dokumentami pozwalającymi nabyć nową tożsamość).

– Na konkretnych przykładach wyjaśnimy, jak rozpoznać, czy dany dokument jest autentyczny – mówi dr Rafał Cieśla. – Pokażemy też ich zabezpieczenia utajone, niewidoczne w normalnym świetle, tylko – na przykład – w zakresie promieniowania w podczerwieni i w ultrafiolecie.

Uczestnicy będą mieli do dyspozycji specjalistyczny sprzęt, z którego w pracy korzystają uniwersyteccy eksperci, taki jak spektrometr ramanowski czy wizyjny komparator spektralny. Poznają również sposoby działania fałszerzy – w tym fałszerzy pieniędzy.

– To wciąż bardzo aktualny problem – mówi dr Rafał Cieśla. – Ktoś może stwierdzić, że dzisiaj za niemal wszystko płacimy alternatywnymi metodami, na przykład za pomocą kart elektronicznych. Natomiast na tę chwilę nic nie wskazuje na to, aby klasyczna forma płatności, w postaci banknotów, monet, miała zostać całkowicie wyparta przez pieniądz wirtualny, który swoją drogą też nie jest idealnym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie – ma bardzo wiele słabych punktów.

Na wszystkich, którym uda się dostać na oblegane w trakcie ubiegłorocznej edycji Nocy Laboratoriów zajęcia (zapisy ruszą 7 października – formularze znajdziecie na specjalnie założonych podstronach, tutaj i tutaj), czekają doświadczenia rodem z popularnych kryminałów. Nie wierzycie? Wcale nie przesadzamy.

– Metoda „interferencyjna”, którą opracował mój kolega, została zaadaptowana przez reżysera na potrzeby znanego na całym świecie serialu „CSI Miami” – mówi dr Rafał Cieśla. – Polega ona na ustalaniu kolejności skrzyżowań linii i pozwala odpowiedzieć na pytanie, co było pierwsze: czy najpierw złożono podpis in blanco, czy – tak, jak powinno to wyglądać – wcześniej sporządzono konkretny dokument, np. umowę cywilno-prawną. Metoda ta porusza wbrew pozorom bardzo trudny problem, jest bardzo skomplikowana, niepozbawiona wad, a Amerykanie zdołali zaprezentować ją w fabule… w trzynaście sekund. Trzeba jednak przyznać, że zrobili to fajnie i efektownie – tak, by odpowiednio przekazać wiedzę szerokiej publiczności.

Podobne założenia mają także pracownicy Laboratorium Badań Dokumentów. W tracie Nocy Laboratoriów planują podawać interesujące informacje w zrozumiały, atrakcyjny – a zarazem merytoryczny – sposób. Jeśli uczestnicy imprezy złapią kryminalistycznego bakcyla, będą mogli poszerzać swą wiedzę już jako studenci Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodane przez: Michał Raińczuk

5 Paź 2017

ostatnia modyfikacja: 16 Paź 2017

Licencja Creative Commons Powyższy artykuł może być kopiowany i rozpowszechniany w ramach CC BY 2.0.