Doktoranci / Ludzie / Nauka / Pracownicy

Doktorat z wyróżnieniem na Uniwersytecie w Alicante dla dr hab. Doroty Leszczyny

W piątek 29 września 2017 roku dr hab. Dorota Leszczyna, adiunkt w Zakładzie Filozofii Nowożytnej na Uniwersytecie Wrocławskim, obroniła z wyróżnieniem na Uniwersytecie w Alicante w Hiszpanii rozprawę doktorską z zakresu nauk politycznych pt. Od idealizmu do krytycznego realizmu. Polityka jako realizacja w ujęciu José Ortegi y Gasseta.

Promotorem doktoratu był prof. Manuel Menéndez Alzamora, profesor tytularny nauk prawnych i politycznych na Uniwersytecie w Alicante, ceniony w Hiszpanii znawca myśli społecznej, politycznej i filozoficznej hiszpańskiego Pokolenia 1914, którego najważniejszym reprezentantem był José Ortega y Gasset.

Uroczysta obrona odbyła się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu w Alicante pod przewodnictwem prof. Antonia Roblesa Egei, kierownika Katedry Nauk Politycznych i Administracji na Uniwersytecie w Granadzie. W skład komisji doktorskiej weszli także inni hiszpańscy i francuscy akademicy: prof. Javier Zamora Bonilla z Katedry Historii Myśli i Ruchów Społecznych i Politycznych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, dyrektor naukowy Fundacji José Ortegi y Gasseta – Gregorio Marañona; prof. Manuelle Peloille, kierownik Katedry Językoznawstwa i Literatury na Uniwersytecie Angers we Francji; prof. Jose Manuel Canales Aliende z Zakładu Studiów Prawnych nad Państwem na Uniwersytecie w Alicante; prof. Maria Magdalena Martinez Altamira z Zakładu Nauk Historycznoprawnych na Uniwersytecie w Alicante.

Głównym obszarem zainteresowań badawczych dr hab. Doroty Leszczyny jest XIX- i XX-wieczna filozofia hiszpańska. Jest ona autorką trzech monografii: José Ortega y Gasset. Dziedzictwo Kanta i neokantyzmu marburskiego (2011); José Ortegi y Gasseta studia na niemieckich uniwersytetach (2012) i Hegel w Hiszpanii. Od szkoły sewilskiej do szkoły madryckiej (2017). Publikowała w prestiżowych czasopismach hiszpańskich, m.in. „Revista de Estudios Orteguianos” w Madrycie, „Contrastes” w Maladze i „Análisis” w Saragossie. W 2015 roku została nagrodzona Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, których badania wyróżniają się na arenie międzynarodowej.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

13 Paź 2017

ostatnia modyfikacja: 17 Paź 2017

Licencja Creative Commons Powyższy artykuł może być kopiowany i rozpowszechniany w ramach CC BY 2.0.