Wydarzenia / 10 Listopad – 10 Grudzień

Wystawa Beksiński nieznany w Bibliotece Uniwersyteckiej

Po stolicy, Trójmieście, Krakowie, Rzeszowie, Łodzi i wielu innych polskich miastach, przyszedł czas na Wrocław. Od 10 listopada do 10 grudnia w Bibliotece Uniwersyteckiej można podziwiać zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego. Wystawa obejmuje fotografie, fotomontaże oraz grafiki komputerowe mistrza. Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR (wirtualnej rzeczywistości).

– Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy. – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”.

Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala „wniknąć” w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i artysty. Dopełnieniem wystawy są wykłady opisujące w skondensowany sposób życie i całą drogę twórczą tego znakomitego artysty.

Wernisaż Wystawy Beksiński nieznany w Bibliotece Uniwersyteckiej. Fot. Jerzy Katarzyński/UWr

Dotychczas wystawa gościła m.in. w Krakowie (UJ), Tarnowie, Kielcach (UJK) Rzeszowie (URz), Toruniu (UMK), Warszawie (UW). Wszędzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jak podają organizatorzy, utworzyła się nawet grupa osób, która podąża za „Beksińskim nieznanym” wszędzie, gdzie ma się pojawić.

O wyjątkowości wystawy stanowi szerokie spektrum propozycji – tak samych prac artysty, jak również wydarzeń/pokazów towarzyszących. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Bekisńskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej. Takiej wystawy nie można przegapić.

Wstęp na wystawę jest płatny.

Terminarz:

– Godziny otwarcia wystawy: 10:00- 18:30,

– Ostatnie wejście: godz. 18:00,

– Biograficzny wykład multimedialny o artyście: godz. 17:00: 10-,11-, 12-, 18-, 19-, 25-, 26-, listopada oraz 01-, 03-, 09-,10-, grudnia 2017 r.

– 17-, 24-, listopada oraz 01-, 08-, grudnia  dyskusja nt. filmu „Ostatnia rodzina” – godz.: 17:00.

Cennik:

– dla osób odwiedzających wystawę – 15 zł,

– dla odwiedzających wystawę w technice VR – 10 zł (opłata opcjonalna),

– bilet ulgowy dla odwiedzających wystawę – 10 zł (studenci, emeryci, młodzież szkolna, rodziny),

– bilet grupowy dla grup powyżej 20 osób – 5 zł od osoby (studenci, młodzież szkolna, emeryci).

Sprzedaż biletów na wystawę: Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, ul. F. Joliot-Curie 12, poziom 3 – bezpośrednio przed wejściem na wystawę.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach  90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Wystawa odbędzie się w budynku Biblioteki przy ul. F. Joliot-Curie 12, poziom 3. Jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 19.00, od 10 listopada do 10 grudnia 2017 roku. Kuratorami wystawy są Ewa i Janusz Baryccy.

Organizatorami jest Fundacja „Beksiński”  oraz Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

31 Paź 2017