Nauka / Wydarzenia / 18 Listopad

Detektyw delta, czyli o zastosowaniu badań izotopowych

Instytut Nauk Geologicznych zaprasza na kolejny cykl wykładów multimedialnych z cyklu Tajemnice Ziemi i Wszechświata. W najbliższą sobotę 18 listopada dr Marta Jakubiak zdradzi, w jaki sposób izotopy pozwalają śledzić zmiany w środowisku oraz w organizmach żywych.

– My oraz wszystko co nas otacza jest zbudowane z pierwiastków. Obecnie znanych jest 118 pierwiastków, które posiadają około 1700 nuklidów, z których tylko około 260 jest trwałych pozostałe ulegają rozpadowi promieniotwórczemu. Skład izotopowy pierwiastków pozwala odpowiedzieć na wiele pytań, począwszy od wyjaśnienia zmian klimatu, kończąc na wykrywaniu dopingu u sportowców oraz źródeł pochodzenia kokainy – tłumaczy dr Marta Jakubiak.

Spotkanie jest przeznaczone dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz osób zainteresowanych tematyką przyrodniczą.

Wykład rozpocznie się w sobotę 18 listopada 2017 r, godz.10.00 w Instytucie Nauk Geologicznych, w sali 503, pl. M. Borna 9.

Ze względu na duże zainteresowanie organizatorzy proszą o telefoniczne zgłaszanie większych grup uczniów z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem (tel. 71 375 92 05).

Wszystkie zmiany, dotyczące wykładów są zamieszczane na stronie Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

14 Lis 2017

ostatnia modyfikacja: 14 Lis 2017

Licencja Creative Commons Powyższy artykuł może być kopiowany i rozpowszechniany w ramach CC BY 2.0.