Nauka / Wydarzenia / 9 Grudzień

Cicha woda brzegi rwie, czyli o działalności rzeźbotwórczej wód powierzchniowych

Instytut Nauk Geologicznych zaprasza na kolejny cykl wykładów multimedialnych z cyklu Tajemnice Ziemi i Wszechświata. W sobotę 9 grudnia dr Waldemar Sroka opowie o działalności rzeźbotwórczej wód powierzchniowych.

– Wody płynące po powierzchni kontynentów – to zaledwie 0,0002 % zasobów wodnych Ziemi, ale jednocześnie to najważniejszy czynnik kształtujący jej powierzchnię. Wody płynące, a w szczególności rzeki wykonują gigantyczną pracę, której skala zależy od ilości wody (przepływu), spadku koryta oraz ilości i rodzaju transportowanego materiału. Rzeki pracują jako „niszczyciele” (erozja), jako „dostawcy materiału” (transport rzeczny) oraz jako bardzo wydajna „firma budowlana” (sedymentacja). Powstające w wyniku działalności rzek formy powierzchni Ziemi to między innymi: potężne doliny górskie, wielkie obszary nizinne kształtowane przez akumulację osadów np. Amazonia , stożki napływowe i delty tworzące się przy ujściu rzek do morza. To także: kaniony, przełomy rzeczne i wodospady (np. prawie kilometrowej wysokości Salto de Angel – na zdjęciu po lewej) – tłumaczy dr Waldemar Sroka z Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska UWr i dodaje, że nawet na obszarach, na których rzek w zasadzie nie ma, woda płynąca odgrywa dominującą rolę rzeźbotwórczą. –– Na pustyniach najważniejszym procesem jest okresowe spłukiwanie po nawalnych deszczach, a w obszarach zlodowaconych woda z wytapiającego się lodu potrafi przemodelować podłoże lepiej niż sam lód – mówi.

Spotkanie jest przeznaczone dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz osób zainteresowanych tematyką przyrodniczą.

Wykład rozpocznie się w sobotę 9 grudnia 2017 r, godz.10.00 w Instytucie Nauk Geologicznych, w sali 503, pl. M. Borna 9.

Ze względu na duże zainteresowanie organizatorzy proszą o telefoniczne zgłaszanie większych grup uczniów z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem (tel. 71 375 92 05).

Wszystkie zmiany, dotyczące wykładów są zamieszczane na stronie Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

30 Lis 2017