Nauka / Wydarzenia

Zimą do Ogrodu Botanicznego? Tak!

Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego zimą otworzy swoje bramy dla zwiedzających. „Bromeliowe weekendy”, „Bluszczowa serenada” i „Podzwrotnikowe klimaty” to tematy przewodnie zimowych spacerów z przewodnikiem.

Ogród Botaniczny będzie otwarty dla zwiedzających przez osiem zimowych weekendów w następujących terminach:

• 13–14 i 20–21 stycznia „Bromeliowe weekendy”
  • 27–28 stycznia oraz 10–11 i 17–18 lutego „Bluszczowa serenada”
  • 24–25 lutego oraz 3–4 i 10–11 marca  „Podzwrotnikowe klimaty”

Zimowe zwiedzanie Ogrodu skupiać się będzie przede wszystkim na roślinach uprawianych pod szkłem oraz akwariach. Gatunki tropikalne są w naszym klimacie szczególnie atrakcyjne zimą, a dla wielu z nich, np. ananasowatych, polska zima jest okresem kwitnienia. Zwiedzający będą mogli wybrać się również na spacer po Ogrodzie, by móc podglądać ptaki w zimowej scenerii. Namiot dydaktyczny ze zdjęciami ptaków występujących w Ogrodzie będzie umieszczony tuż przy karmnikach.

Cena biletu – 15 zł bilet normalny i 10 zł bilet ulgowy – zawiera półgodzinne oprowadzanie z przewodnikiem po wybranej szklarni (według harmonogramu). Spacery odbywać się będą co godzinę od 9.00 do 15.00 i obowiązywać będą na nie zapisy (chęć udziału w spacerze z przewodnikiem można przesyłać w wiadomościach na fb/ OgrodBotanicznyUWr lub na adres ob@uwr.edu.pl). Możliwe są również indywidualne wejścia, w celu samodzielnego zwiedzania szklarni oraz spaceru po Ogrodzie. Wejście do Ogrodu od ul. Świętokrzyskiej (przy punkcie sprzedaży roślin).

Plakat informujący o Bromeliowych Weekendach w Ogrodzie Botanicznym
W dwa weekendy stycznia zapraszamy na BROMELIOWE WEEKENDY

Podczas zimowego zwiedzania Ogrodu będzie można podziwiać bogatą kolekcję roślin tropikalnych. Najistotniejszą jej część stanowi Kolekcja Narodowa Rodziny Bromeliaceae, największa w Polsce. Ananasowate są w większości epifitami pochodzącymi z obszaru obu Ameryk. Jest to bardzo zróżnicowana grupa, zasługująca na szczególną uwagę ze względu na swoje nietypowe, w porównaniu z innymi roślinami, przystosowania do warunków siedliskowych.

Warto zapoznać się również z funkcjonowaniem szklarni, w której rośliny uprawiane są w basenach hydroponicznych. Bezglebowa uprawa roślin tropikalnych ma wieloletnią tradycję, a zapoczątkowała ją w latach pięćdziesiątych XX w. doc. Zofia Gumińska. Oprócz znajdujących się tu licznych przedstawicieli rodziny obrazkowatych (Araceae) na uwagę zasługują tropikalne rośliny użytkowe: banan karłowaty (Musa acuminata), melonowiec właściwy (Carica papaya), pieprz czarny (Piper nigrum), wanilia płaskolistna (Vanilla planifolia).

W Ogrodzie podziwiać można liczną kolekcję sukulentów, w naturze rosnących na suchych, pustynnych i półpustynnych obszarach. Doskonale radzą sobie z długotrwałą suszą, gromadząc w wyspecjalizowanych tkankach duże ilości wody. Przed utratą wody chroni je wiele cech morfologicznych i anatomicznych, takich jak np. kulisty lub walcowaty kształt, gruba skórka, nalot woskowy czy bardzo liczne włoski. W szklarni „Sukulenty Afryki” rośnie pachypodium Lamere’a (Pachypodium lamerei), roślina występująca w stanie naturalnym wyłącznie na Madagaskarze, mająca mocno uciernioną łodygę zakończoną pióropuszem lancetowatych liści. Ponadto można tam zobaczyć liczne sukulenty liściowe i łodygowe. Wystawa „Sukulenty Meksyku” prezentuje rośliny z rodziny kaktusowatych (Cactaceae), pochodzące z Meksyku, w tym z rodzaju opuncja (Opuntia). Ta roślina jest tak charakterystyczna dla krajobrazu Meksyku, że została umieszczona w godle państwa.

Cennym zbiorem jest największa w Polsce, a czwarta co do wielkości w Europie Kolekcja Narodowa Bluszczy (Hedera), licząca około 650 taksonów, w tym 17 gatunków. Bluszcz pospolity (Hedera helix), gatunek wiecznie zielonego pnącza, jest jedynym przedstawicielem rodziny araliowatych we florze Polski. Uzyskanie tak wielu odmian umożliwił fakt, że jest to roślina bardzo zmienna, często ulegająca mutacjom.

Oprócz szklarni zimą dla zwiedzających dostępna będzie również Panorama Natury – wystawa łącząca elementy geologii, paleobotaniki i paleozoologii, dająca wyobrażenie o ewolucji roślin i zwierząt od końca prekambru do czwartorzędu. Na tle panoramicznego obrazu, przedstawiającego piękno i tragedię życia minionego, zgromadzone są eksponaty: skały, odlewy, odciski, skamieniałe części przedstawicieli fauny i flory, wiele o unikatowej wartości.

Wrocławski Ogród Botaniczny posiada również bogatą kolekcję tropikalnych roślin słodkowodnych, umieszczonych w 29 akwariach o pojemności 1200 litrów każde. Jest to największy zbiór roślin wodnych w Polsce, w którego skład wchodzą również Kolekcje Narodowe rodzajów Anubias oraz Echinodorus.

dr hab. Zygmunt Kącki
dyrektor Ogrodu Botanicznego

Zob. także KALENDARIUM IMPREZ W OGRODZIE BOTANICZNYM W 2018 r.

Dodane przez: Kamilla Jasińska

5 Sty 2018