Doktoranci / Nauka / Pracownicy / Studenci / Wydarzenia

Weź udział w FameLab Poland

Uwaga, naukowcy! Centrum Nauki Kopernik oraz British Council zapraszają do udziału w siódmej edycji organizowanego na całym świecie konkursu.

Ideą FameLab jest doskonalenie przez naukowców sztuki występów publicznych. Organizatorzy zachęcają do spróbowania sił na tym polu zarówno odważnych, jak i nieśmiałych. Wszyscy uczestnicy konkursu muszą natomiast spełnić jeden warunek – jest nim doskonałe przygotowanie merytoryczne.

FameLab jest międzynarodowym formatem. Konkurs pod egidą British Council odbywa się na całym świecie. Polską edycję współorganizuje Centrum Nauki Kopernik.

Pomysł jest prosty: udostępnić naukowcom scenę i mikrofon, zapewnić wsparcie szkoleniowe i pomóc rozwinąć skrzydła. Czy będzie to dla nich oznaczać zdobycie nowego narzędzia w popularyzacji nauki, czy też doskonalenie umiejętności ważnych w karierze naukowej – zależy już od nich samych. Jedno jest pewne: udział w FameLabie od lat otwiera naukowcom nowe drzwi. W konkursie brali już udział tacy znakomici popularyzatorzy i naukowcy jak Justyna Zaręba-Lesiak, Magdalena Richter, Alicja Wolny, Szymon Drobniak, Marcin Zastawnik, Monika Koperska, Joanna Bagniewska czy Dariusz Aksamit.

Konkurs FameLab jest skierowany do osób, które ukończyły 23 lata i studiują (na 4, 5 lub 6 roku studiów jednolitych lub na studiach drugiego stopnia) lub pracują w obszarze nauk przyrodniczych, ścisłych, technicznych, rolniczych lub medycznych. Długość występu scenicznego na wszystkich etapach wynosi 3 minuty. Aby zgłosić swój udział, należy do 29 stycznia (do godz. 12.00) wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej. Najważniejszą częścią aplikacji jest 3-minutowy film, bez cięć i montażu (wskazówki znajdziecie na profilu Facebookowym konkursu). Organizatorzy nie będą oceniać jego jakości technicznej.

W tegorocznej edycji FameLabu na zwycięzców czekają wyjątkowe nagrody. Laureat lub laureatka pierwszego miejsca otrzyma 25 tysięcy złotych, drugiego 12 tys. zł, a trzeciego – 6 tys. zł. Do zdobycia są także nagroda publiczności (voucher na usługi językowe, ufundowany przez British Council) oraz specjalne wyróżnienie Fundacji Kościuszkowskiej (promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA w wysokości 9 tys. dolarów amerykańskich).

Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 29 stycznia. Półfinał odbędzie się 24 lutego, a finał krajowy 19 maja (wcześniej, na 16-18 marca, zaplanowano szkolenia MasterClass z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji oraz wystąpień publicznych). Międzynarodowe półfinały oraz międzynarodowy finał w Chelten odbędą się w dniach 5-10 czerwca.

Więcej informacji o obecnej i poprzednich edycjach, linki do filmów z wystąpień na FameLabie i informacje o naukowcach w finałach FameLabu można znaleźć na stronie konkursu.

Dodane przez: Michał Raińczuk

8 Sty 2018