Nauka / Wydarzenia

Podążaj tropem krasnala

Lubisz zagadki? Chcesz przeżyć przygodę? A może po prostu nuży cię tradycyjna forma zwiedzania? Jeśli odpowiedź na choćby jedno z powyższych pytań brzmi „tak”, weź udział w queście przygotowanym przez Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wyjaśnienie dla niewtajemniczonych: questing to popularny rodzaj gier terenowych, przypominających nieco podchody.

– Najczęściej przybiera on formę rymowanego przewodnika po nieoznakowanej w inny sposób trasie – mówi Joanna Białek z Muzeum Geologicznego. – Uczestnik zabawy ma do dyspozycji zbiór zaszyfrowanych wskazówek i zadań, które należy rozwiązać po drodze do celu.

Questy często są wykorzystywane do promocji danego regionu czy konkretnego miejsca. Można zbudować je na odniesieniach do interesujących punktów przyrodniczych, legend, miejsc. Czas przejścia – w zależności od zarysowanego scenariusza – może wahać się od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin.

– To alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania. Pozwala uczestnikom przyjąć aktywną rolę w trakcie wędrówki, umożliwia samodzielne docieranie do wiedzy – mówi Joanna Białek.

Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego od dłuższego czasu stawia na ten rodzaj popularyzowania nauki. Co roku do swej oferty wprowadza także różnego rodzaju warsztaty.

– Cały czas zastanawiamy się nad tym, jak skutecznie promować nasz małe, „schowane”, muzeum, zarówno wśród mieszkańców Wrocławia, jak i turystów – mówi Joanna Białek. – Podczas jednej z takich burz mózgów narodził się pomysł, by minus zamienić w atut. Skoro niełatwo trafić do muzeum, postanowiliśmy, że jego odnalezienie będzie celem i nagrodą w grze.

Quest Muzeum Geologicznego – „Śladami krasnala Geologa” – to rymowany opis trasy prowadzącej z wrocławskiego Rynku do siedziby Muzeum przy ul. Cybulskiego 30. Podążający zaszyfrowanym tropem uczestnicy zabawy po drodze poznają dwa rodzaje skał magmowych (przy okazji obserwując ich wykorzystanie w miejskiej architekturze); przechodzą również obok pomnika prof. Józefa Zwierzyckiego, jednego z odkrywców złóż miedzi w rejonie Lubina i Sieroszowic.

Żeby wziąć udział w queście, wystarczy pobrać wskazówki ze strony Muzeum Geologicznego (tradycyjna wersja papierowa, w formie ulotek, dostępna jest m.in. we wrocławskich punktach informacji turystycznej). Na zabawę należy zarezerwować sobie 20-30 minut. Ważna informacja: uczestnicy questu (nie dotyczy grup zorganizowanych) mogą bezpłatnie zwiedzić Muzeum Geologiczne oraz Muzeum Mineralogiczne (nie dotyczy oddziału przy ul. Kuźniczej).

Dodane przez: Michał Raińczuk

12 Sty 2018