Rektor Kulczyński honorowym obywatelem Wrocławia?

Z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafał Dutkiewicza wystosowany został list do Komisji Nominacyjnej Rady Miejskiej Wrocławia, w którym zgłoszono kandydaturę prof. Stanisława Kulczyńskiego do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia "Civitate Wratislaviensi Donatus" 2018. List, oprócz prezydenta, podpisał Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia oraz ośmiu rektorów wrocławskich uczelni, w tym prof. Adam Jezierski, rektor UWr.

„Mamy wielką przyjemność oraz zaszczyt zgłosić kandydaturę prof. Stanisława Kulczyńskiego do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia Civitate Wratislaviensi Donatus w 2018 roku”. Ten zaszczytny tytuł jest nagrodą i wyrazem uznania dla tych, którzy najbardziej przyczynili się do rozwoju Wrocławia. Inicjatywa jest reakcją władz miejskich na decyzję wojewody dolnośląskiego, który w styczniu br. wykreślił z przestrzeni publicznej Wrocławia prof. Kulczyńskiego, organizatora i pierwszego rektora Uniwersytetu i Politechniki, pozbawiając go patronatu nad wrocławskim bulwarem na Wyspie Piaskowej [zob. więcej na ten temat]. Sprawą nadania tytułu zajmie się w najbliższym czasie Komisja Nominacyjna.

List adresowany do Komisji Nominacyjnej RMW.
List adresowany do Komisji Nominacyjnej RMW. Fot. materiały prasowe UMW
Spotkanie dot. uhonorowania prof. Kulczyńskiego odbyło się u prezydenta Wrocławia 24 stycznia 2018 r. Fot. materiały prasowe UMW

Kamilla Jasińska

Zob. także