Ludzie

Zmarła Profesor Małgorzata Jeżowska-Bojczuk

8 lutego 2018 roku odeszła od nas nasza Droga Koleżanka Prof. dr hab. Małgorzata Jeżowska-Bojczuk, profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik Zespołu Chemii Medycznej.

Cała droga naukowa Profesor Małgorzaty Jeżowskiej-Bojczuk była związana z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie w roku 1977 ukończyła studia w Instytucie Chemii. W roku 1982 uzyskała stopień doktora nauk chemicznych, a w roku 1999 – stopień doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora otrzymała w roku 2005. Kierowała Zespołem badawczym Chemii Medycznej oraz Zakładem dydaktycznym Chemii Biologicznej. Była długoletnim kierownikiem studiów doktoranckich na naszym Wydziale.

Profesor Jeżowska-Bojczuk była uznanym specjalistą w dziedzinie chemii koordynacyjnej. Prowadziła cenione w środowisku badania nad oddziaływaniami jonów metali z peptydami i kwasami nukleinowymi oraz cytotoksycznością kompleksów metali. Wypromowała ośmiu doktorów. W roku 2005 otrzymała za swoje zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Pani Profesor dała się poznać jako osoba pełna entuzjazmu, radości i zapału do pracy. Zawsze uprzejma, grzeczna, ogromnie życzliwa i starająca się nieść wszystkim pomoc, a jednocześnie bardzo skromna. Była zaangażowana w sprawy nauki i nauczania, z wieloma planami na przyszłość. Pracownicy Wydziału, doktoranci i studenci darzyli Ją ogromnym szacunkiem i zaufaniem. Zostanie w naszej pamięci jako człowiek wielkiego serca.

W osobie Profesor Małgorzaty Jeżowskiej-Bojczuk straciliśmy dociekliwego badacza, cenionego nauczyciela akademickiego, oddanego przyjaciela. Pamięć o Niej pozostanie na zawsze w naszych sercach.

Pogrzeb odbędzie się dnia 13 lutego 2018 r. o godz. 12.00 na Cmentarzu Grabiszyńskim.

Rektor i Senat Uniwersytetu Wrocławskiego
Dziekan, Rada Wydziału, Koleżanki i Koledzy z Wydziału Chemii