Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Dolny Śląsk potrzebuje planetarium

Planetarium wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt projekcyjny i nagłaśniający oraz multimedialne centrum edukacyjne, idealna przestrzeń dla popularyzacji wiedzy i organizacji wydarzeń kulturalnych. Tak w przyszłości może wyglądać nowoczesny kompleks przy ul. Kopernika 11.

Na działce przy ulicy Kopernika 11 znajdują się charakterystyczne obiekty Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, doskonale znane mieszkańcom Wrocławia oraz turystom odwiedzającym rejon parku Szczytnickiego. Obok powstałych w latach 30. ubiegłego wieku budynków obserwatorium jest wystarczająco dużo miejsca, by wyrosło tam nowoczesne planetarium.

– Idea stworzenia przy ulicy Kopernika nowoczesnego, dużego planetarium, umożliwiającego popularyzowanie wiedzy nie tylko z dziedziny astronomii, pojawiła się już w latach 70. ubiegłego wieku – mówi prof. dr hab. Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. – Dwie dekady później o budowę planetarium bardzo aktywnie zabiegał ówczesny dyrektor naszego Instytutu, a następnie dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii, prof. Henryk Cugier.

Efekty? W 2004 roku udało się doprowadzić do podpisania listu intencyjnego z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, nieco później przygotowano nawet wstępną wersję studium wykonalności. Miejsce przy ulicy Kopernika od lat jest też zarezerwowane w planie zagospodarowania przestrzennego właśnie pod planetarium, ale…

– Wszystkie wysiłki spełzły na niczym, ponieważ okazało się, że – jak zwykle – były inne, bardziej pilne wydatki – mówi prof. Rudawy. – Wielokrotnie ponawiane przeze mnie w późniejszych latach petycje, propozycje projektów, inicjatyw nie zostały, niestety, uznane za możliwe do realizacji, ani przez władze miasta, ani przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

– W grudniu ubiegłego roku udało mi się zaprezentować główne założenia projektu budowy planetarium podczas posiedzenia Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Sejmiku Wojewódzkiego. Odzew ze strony członków Komisji był bardzo ciepły, uzyskałem obietnicę przekazania projektu do omówienia na forum całego Sejmiku Wojewódzkiego – mówi prof. Rudawy. – W spotkaniu wziął udział także prof. Ryszard Cach, prorektor ds. nauczania Uniwersytetu Wrocławskiego, który podkreślił pełne zaangażowanie władz uczelni – z rektorem, prof. Adamem Jezierskim, na czele – w starania na rzecz budowy planetarium i potwierdził wolę udostępnienia przez Uniwersytet bardzo cennego terenu przy ul. Kopernika 11. Dzięki temu, być może, w końcu pojawiła się szansa na zrealizowanie naszych planów. Mam nadzieję, że tym razem się uda.

Wstępne szacunki kosztów inwestycji, w różnych wariantach, astronom wręczył już władzom Sejmiku Wojewódzkiego. Uniwersytet Wrocławski w ramach własnego wkładu przekaże teren. Sam koszt budowy planetarium to kilka milionów złotych (w przypadku dużego centrum edukacji astronomicznej, wraz z planetarium, kwota byłaby oczywiście wyższa). Należy do niego dodać koszt nowoczesnej aparatury projekcyjnej i nagłaśniającej, zależny od standardu sprzętu oraz rozmiarów sali. Zdaniem prof. Rudawego rozsądna dolna granica tej części inwestycji to około 5 mln zł, a górna – około 8 mln zł.

– W rezultacie otrzymamy rewelacyjne, supernowoczesne, multimedialne środowisko do prezentowania dowolnych treści z takich dziedzin jak astronomia, geofizyka, biologia czy ekologia – mówi prof. Rudawy. – Równocześnie będziemy mieli do dyspozycji wspaniałą salę, która – jestem o tym przekonany – sprawdzi się w roli idealnego miejsca do organizowania wartościowych wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty muzyki kameralnej czy spotkania z poezją. Zapewniam, że postaramy się o to, by obiekt żył od rana do późnej nocy, jak to się dzieje w przypadku innych planetariów w Polsce i na świecie.

Zdaniem prof. Rudawego aż się prosi, by unikatowy kompleks wypoczynkowo-weekendowo-turystyczny, na który składają się, między innymi: Hala Stulecia i Pawilon Czterech Kopuł, Zoo z Afrykanarium, wystawa WUWA, park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim, pobliskie Stadion Olimpijski i Hydropolis, uzupełnić o nowoczesny ośrodek popularyzacji, edukacji i kultury. Na marginesie zauważa, że podobne obiekty bardzo często są niezwykle interesujące architektonicznie i z reguły stają się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miast, w których powstały.

– Planetarium, choć wzniesione we Wrocławiu, będzie prawdziwym Planetarium Dolnośląskim, będzie służyć mieszkańcom całego województwa – mówi astronom. I dodaje: – Trzeba pamiętać, że najważniejszym celem działania województwa jest jego własny rozwój oraz dobrobyt i dobrostan jego mieszkańców. Wiąże się to z kształceniem mądrych, rzutkich młodych ludzi, przyszłych pracowników nowoczesnych fabryk, inżynierów, lekarzy, nauczycieli, uczonych, i wreszcie obywateli. Możemy im pomóc w nauce, oferując najnowocześniejsze narzędzia i metody edukacyjne – a wśród nich także planetarium. Tworząc podobny ośrodek, po prostu inwestujemy w przyszłość.

Dodane przez: Michał Raińczuk

20 Lut 2018

ostatnia modyfikacja: 15 Mar 2018