Konferencje / Nauka / Wydarzenia

Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży już działa

– Dzisiaj literaturę, kulturę dla dzieci i młodzieży postrzega się znacznie szerzej – w perspektywie nowoczesnych narzędzi, nowoczesnych problemów literaturoznawczych i kulturowych – mówił prof. dr. hab. Marcin Cieński, dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, podczas oficjalnego otwarcia Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży.

Seminarium inaugurujące działalność nowego ośrodka w strukturach UWr odbyło się 10 kwietnia w Bibliotece Katedry Filologii Niderlandzkiej. Poza dziekanem Wydziału Filologicznego wzięli w nim udział m.in. prof. dr hab. Iwona Bartoszewicz, prorektor ds. nauki, i dr hab. Barbara Kalla, koordynator Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży.

– Patronuje nam prof. Jerzy Cieślikowski, to do jego dziedzictwa się odwołujemy – mówiła Barbara Kalla. – Nad formułą naszego Centrum pracowaliśmy już wcześniej, ale los chciał, że akceptację rady wydziału uzyskaliśmy w listopadzie ubiegłego roku, dokładnie 40 lat po śmierci profesora.

– Przez długi czas badania nad literaturą dla dzieci i młodzieży były, mówiąc elegancko, rodzajem niszy, a mówiąc mniej elegancko, rodzajem getta – generalnie, w badaniach historyczno-kulturowych i historyczno-literackich – mówił. Marcin Cieński. – Zasługa prof. Cieślikowskiego polegała na tym, że literaturę, kulturę dla dzieci i młodzieży zaczął on z tej niszy wyprowadzać. Państwo, działając w Centrum, nie tylko kontynuujecie jego pracę, ale będziecie ten nurt rozwijać.

Więcej o Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży można przeczytać na naszej stronie.

Dodane przez: Michał Raińczuk

10 Kwi 2018