Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

2021 – co z migracjami?

Czy w 2021 r. powrócą czasy nieograniczonych podróży i wyjazdów do pracy zagranicę? Jak zmieni się mapa migracji? Jaka będzie sytuacja migrantów na polskim rynku pracy?

Masowe migracje to zjawisko w XXI w. powszechne. W 2020 r. pandemia zwróciła naszą uwagę na dotychczas nieobecne w powszechnej świadomości wyzwania, związane z praktycznie nieograniczonym przemieszczaniem się milionów ludzi. Jednocześnie podczas lockdownu wróciły do nas już trochę zapomniane ograniczenia: zamykanie państw i kontrole na granicach.

Jak pandemia wpłynie na procesy migracyjne w roku 2021? Zapytaliśmy o to dr. hab. Patrycję Matusz, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, prorektorkę ds. projektów i relacji międzynarodowych:

„Dla badaczy migracji będzie to na pewno rok interesujący. Sytuacja migracyjne będzie dynamiczna. Pandemia wiele zmienia. Okres zamknięcia na początku roku spowodował, że część migrantów wyjechała z Polski w marcu. Część z nich wróciła jesienią. Zastanawiające jest, jak zmieni się sytuacja na rynku pracy, czy w branżach, w których zatrudnieni są migranci, dojdzie do wzrostu bezrobocia”, mówi profesor Matusz.

Dodane przez: Agata Kreska

7 Sty 2021

ostatnia modyfikacja: 7 Sty 2021