Nauka / Wydarzenia

25 lat Wydziału Matematyki i Informatyki

Wydział Matematyki i Informatyki powstał 25 lat temu, ale tradycje matematyczne powojennego Uniwersytetu sięgają samych jego początków. Matematycy pracujący na powojennym Uniwersytecie pochodzili z różnych części Polski, jednak powszechnie uważa się, że uniwersytecki Instytut Matematyczny jest spadkobiercą legendarnej lwowskiej szkoły matematycznej. To właśnie jej twórca, profesor Hugo Steinhaus, był pierwszym dziekanem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii wspólnego dla Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej. Niemal od samego początku uniwersyteccy matematycy byli też zaangażowani w powstawanie nowej dziedziny wiedzy - informatyki. To Steinhausowi przypisuje się pierwsze użycie słowa "komputer" w polskim tekście pisanym.

Dziś:

Obecnie Wydział Matematyki i Informatyki jest jednym z najsilniejszych naukowo wydziałów Uniwersytetu. Jego pracownicy regularnie publikują w najlepszych czasopismach matematycznych i konferencjach informatycznych, i współpracują z takimi świątyniami wiedzy jak Instytut Studiów Zaawansowanych w Princeton czy Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. W tym roku ukazał się wspólny artykuł Mariusza Mirka z Instytutu Matematycznego i Terence’a Tao, najjaśniejszej obecnie gwiazdy światowej matematyki. Terence Tao był zresztą kilka lat temu gościem na konferencji organizowanej przez Uniwersytet Wrocławski z okazji 85 urodzin Eliasa Steina z Princeton, legendarnego promotora wielu laureatów medalu Fieldsa, czyli matematycznego odpowiednika nagrody Nobla.

Większość studentów wydziału kształci się na tradycyjnych kierunkach matematyka i informatyka, ale oferta dydaktyczna jest stale aktualizowana, a ukończenie studiów umożliwia wybór zróżnicowanych ścieżek kariery.  Przed kilkoma laty zostały utworzone Indywidualne Studia Matematyczno – Informatyczne, kierunek przeznaczony dla laureatów olimpiad przedmiotowych oraz najlepszych maturzystów. Od dwóch lat działają anglojęzyczne studia drugiego stopnia Data Science, w trakcie których studenci mogą  nauczyć się nowoczesnych metod uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

Studenci informatyki regularnie plasują się w czołówkach prestiżowych międzynarodowych konkursów programistycznych i zdobywają medale w mistrzostwach świata w programowaniu zespołowym. Marsjański łazik zaprojektowany przez studentów informatyki zajął 2. miejsce w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2017.

Współpraca:

Wśród absolwentów wydziału jest wielu naukowców pracujących na całym świecie (m. in. w MIT, CERN czy Cornell University), jak również pracowników działów badawczych takich firm jak Google, Microsoft czy NVidia. Absolwenci pracują w czołowych firmach branży, a także zakładają swoje, jednym z nich jest Maciej Popowicz, współtwórca Naszej Klasy i firmy Ten Square Games, wycenianej obecnie na ok. miliard dolarów.

Wydział angażuje się również we współpracę z otoczeniem społecznym, za szczególnie ważną uznając misję wspierania rozwoju uzdolnionej matematycznie młodzieży szkolnej. Wydział prowadzi tzw. „klasy uniwersyteckie” w XIV LO i III LO we Wrocławiu, a także w SP 3 i SP 76. Program nauczania matematyki i informatyki jest w nich znacznie rozszerzony, a część zajęć prowadzą pracownicy wydziału. Ich uczniowie osiągają sukcesy w olimpiadach matematycznych i informatycznych, a potem często kontynuują naukę na Uniwersytecie Wrocławskim.

Z wydziałem związana jest Fundacja Matematyków Wrocławskich, doskonale znana wielu dolnośląskim uczniom z meczów matematycznych, matematycznych marszów na orientację i letnich obozów.

Historia

Z Wydziałem związanych było wiele matematycznych sław, by wymienić Edwarda Marczewskiego, Kazimierza Urbanika (którzy zostali również rektorami UWr), Czesława Rylla-Nardzewskiego czy Andrzeja Hulanickiego. Byli to wybitni uczeni, których twierdzenia weszły do kanonu nauki i są dzisiaj wykorzystywane przez naukowców z całego świata,  ale też to nietuzinkowe postacie, których życiorysy obrosły w dziesiątki anegdot.

W latach siedemdziesiątych matematycy stanowili trzon tworzącej się wrocławskiej opozycji demokratycznej. Plotka głosi, że wynikało to z faktu, że władze PRL mając na względzie ich międzynarodową renomę, zostawiali matematykom nieco więcej swobody.  Tacy uczeni jak Stanisław Hartman (ojciec krakowskiego filozofa Jana Hartmana), Roman Duda (późniejszy rektor UWr) czy Bolesław Gleichgewicht trwale zapisali się w historii oporu przeciwko reżimowi.

Dodane przez: Piotr Borodulin-Nadzieja

13 wrz. 2021