Strona używa plików cookies więcej

Nauka

35 lat od Czarnobyla – oceniają eksperci UWr (filmy)

35 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na terenie Związku Radzieckiego. Przypominamy nie tylko wydarzenia z 26 kwietnia 1986 roku i kolejnych dni, ale też pytamy: jak dziś Polska i świat podchodzi do energii atomowej, czy jako Polska „jesteśmy ‚skazani’ na atom”, kiedy powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa, kto ją zbuduje i co dziś eksperci sądzą o energetyce jądrowej.

Dr Jadwiga Krajewska, ukrainistyka, Instytutu Filologii Słowiańskiej przypomina jako doszło do katastrofy i co działo się w kolejnych dniach:

Dr hab. Mateusz Strzelecki z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego wyjaśnia, jak w ciągu 35 zmieniało się nasze podejście do atomu, a także co nas czeka: czy powstanie polska elektrownia jądrowa, dlaczego „powstać musi”, kto ją wybuduje i kiedy to się stanie:

Wróćmy jeszcze do literaturoznawczyni dr Jadwigi Krajewskiej – która wyjaśnia, w jaki sposób katastrofa znalazła swoje odbicie w literaturze ukraińskiej. Te pozycje trzeba przeczytać by znać współczesną literaturę wschodniego sąsiada:

Dodane przez: Tomasz Sikora

25 Kwi 2021

ostatnia modyfikacja: 25 Kwi 2021