Strona używa plików cookies więcej

Konferencje / Nauka / Wydarzenia / 27–30 Wrzesień

Praca przymusowa w czasie II wojny światowej

W dniach 27-30 września we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowe Forum „Koniunktury pamięci. Praca przymusowa w Europie w czasie II wojny światowej”, organizowane wspólnie przez Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” („Erinnerung, Verantwortung, Zukunft”, EVZ).

Celem trzydniowego Międzynarodowego Forum jest umożliwienie jego uczestnikom intensywnej wymiany poglądów i doświadczeń w obrębie problematyki pracy przymusowej. Forum prowadzone będzie w różnorodnych formach, takich jak wykłady otwarte, panele dyskusyjne, warsztaty oraz wycieczki. Spotkanie ma charakter interdyscyplinarny i skierowane jest do badaczy, a w szczególności do młodych naukowców, reprezentujących przede wszystkim dziedziny takie jak historia i nauki humanistyczne oraz nauki społeczne. Do udziału zapraszamy też multiplikatorów kształcenia historyczno-politycznego oraz instytucje zajmujące się utrwalaniem pamięci o doświadczeniu pracy przymusowej wykonywanej na rzecz III Rzeszy. Forum wpisuje się w projekt Fundacji EVZ zatytułowany „Zapomniane ofiary pracy przymusowej”.

Oficjalne otwarcie konferencji odbędzie się w środę, 27 września, o godz. 18.00 na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomi Uniwersytetu Wrocławskiego (sala D2). Uczestników przywita rektor UWr prof. Adam Jezierski oraz dyrektor Fundacji EVZ, dr Andreas Eberhardt. Wykład inauguracyjny pt. „Historia a pamięć historyczna” wygłosi prof. Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych RP. Wykład jest otwarty dla publiczności, dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Zwieńczeniem drugiego dnia konferencji (28 września, godz. 18:00, WPAiE, sala D2) będzie wykład otwarty prof. Constantina Goschlera, z Ruhr-Universität Bochum – „Forced Labour, Memory and Polish-German Relations”, na który również serdecznie wszystkich zapraszamy. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne podczas konferencji.

Ponadto Forum towarzyszy wystawa plenerowa o tym samym tytule, którą będzie można oglądać przed Gmachem Głównym UWr. Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek, 28 września, o godz.12:45 – poprowadzi je kurator wystawy – dr Anna Kurpiel.W trakcie trwania konferencji w CSNE będą również zaprezentowane dwie wystawy fotografii związane z pracą przymusową.

Po program oraz więcej informacji zapraszamy na stronę konferencji oraz na FB. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy również do kontaktu mailowego: forcedlabour@wbz.uni.wroc.pl.

Dodane przez: Michał Raińczuk

25 Wrz 2017

ostatnia modyfikacja: 29 Wrz 2017

Licencja Creative Commons Powyższy artykuł może być kopiowany i rozpowszechniany w ramach CC BY 2.0.