Nauka / Wydarzenia

Absolwentka UWr z nagrodą od UMCS

„Biografia Marii Skłodowskiej-Curie we francuskim i polskim repertuarze wydawniczym w latach 1925-2015. Analiza porównawcza” Izabeli Metler-Matuszewskiej została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę dyplomową o patronce Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W ubiegłym roku UMCS świętował 150. rocznicę urodzin Marii Curie-Skłodowskiej. Jedną z licznych inicjatyw upamiętniających uczoną był konkurs na najlepszą pracę dyplomową związaną z życiem, twórczością lub osiągnięciami naukowymi noblistki. Zgłoszenia można było nadsyłać do końca sierpnia. Zwycięskie prace dyplomowe wyłoniono w dwóch kategoriach: praca licencjacka i inżynierska oraz praca magisterska.

W kategorii najlepsza praca magisterska nie przyznano I nagrody – wyróżniono za to dwie osoby: Kingę Chwedoruk za „Badania skażenia organizmów ptaków drapieżnych strontem-90” (Wydział Chemii UMCS, promotor prof. Andrzej Komosa) oraz Izabelę Metler-Matuszewską za „Biografię Marii Skłodowskiej-Curie we francuskim i polskim repertuarze wydawniczym w latach 1925-2015” (Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, promotor prof. Bożena Koredczuk).

Izabela Metler-Matuszewska ukończyła technologię chemiczną na Politechnice Poznańskiej. Następnie pracowała jako nauczyciel chemii i fizyki (obecnie jest nauczycielem bibliotekarzem w szkole podstawowej). Informację naukową i bibliotekoznawstwo studiowała zaocznie na Uniwersytecie Wrocławskim.

– Pracując jako nauczyciel chemii w gimnazjum, przygotowywałam temat dotyczący promieniotwórczości – mówi. – Poszukując różnego rodzaju ciekawostek dla uczniów, wgłębiłam się w życiorys Marii Skłodowskiej-Curie. Byłam i jestem do dzisiaj pod ogromnym wrażeniem jej geniuszu, ale przede wszystkim ciężkiej pracy, która pozwoliła, w tych niełatwych przecież dla kobiet czasach, odnieść sukces naukowy.

Temat pracy magisterskiej podsunęła promotor, prof. Bożena Koredczuk z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Próbowałyśmy ustalić temat, który spełniałby wymogi pracy naukowej i jednocześnie mieścił się w kręgu moich zainteresowań. W efekcie zajęłam się obecnością biografii Marii Skłodowskiej-Curie we francuskim i polskim repertuarze wydawniczym w latach 1925-2015 – mówi Izabela Metler-Matuszewska. – Analizy dokonywałam z punktu widzenia bibliologicznego. Interesowała mnie produkcja wydawnicza i ukształtowanie edytorskie. Pewną trudność stanowiło dotarcie do jak największej liczby biografii poświęconych uczonej, zwłaszcza tych wydanych we Francji. Dostęp do większości uzyskałam w Bibliotece Narodowej, w której spędziłam tydzień moich wakacji. Największym wyzwaniem było jednak pogodzenie pisania pracy z dojazdami na studia, pracą zawodową i oczywiście z prowadzeniem domu. Mari Skłodowskiej-Curie to wszystko udawało się na początku XX wieku. Ja w XXI wieku byłam bardzo zmęczona.

Więcej informacji o konkursie – w tym pełną listę nagrodzonych – można znaleźć na stronie UMCS.

Dodane przez: Michał Raińczuk

4 Paź 2018