Strona używa plików cookies więcej

Studenci / Wydarzenia

Akademia Miejska

Zapraszamy na spotkania z cyklu Akademii Miejskiej organizowanej przez Strefę Kultury Wrocław we współpracy z dr Piotrem Jakubem Fereńskim i dr hab. Rafałem Nahirnym z Instytutu Kulturoznawstwa UWr oraz Joanną Panciuchin, doktorantką Nauk o Kulturze na UWr.

Miasto to niezwykle skomplikowany i żywy organizm. W trzecim semestrze Akademii Miejskiej przyjrzymy się kluczowym procesom, które wpływają na kształt przestrzeni miejskiej oraz warunki życia mieszkańców. Naszym celem będzie wspólne zrozumienie przemian, jakim podlega w ostatnich dekadach Wrocław. Spotkania będą składać się z dwóch części: wykładów prowadzonych przez kulturoznawców i socjologów oraz dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami. Porozmawiamy m.in. o ucieczce z przedmieścia i nowym mieszczaństwie, demokracji miejskiej, przestrzeniach wstydliwych, a także znaczeniu literatury w kreowaniu tożsamości miasta. Nie zabraknie materiałów audiowizualnych i czasu na żywe dyskusje o aktualnych sprawach.

23.05 | Jak teksty tworzą miasto? | wykład: dr Magdalena Barbaruk, dyskusja: Grzegorz Czekański

Zapraszamy na ostatnie w tym semestrze spotkanie w ramach Akademii Miejskiej!

Podczas majowego spotkania dyskutować będziemy nad tym, jakiego rodzaju tekstem jest Wrocław. Zastanowimy się, czy pokładana w literaturze nadzieja na wytworzenie jego tożsamości została spełniona. Zadamy pytanie o to, czy Wrocław jest miastem literackim, a także o znaczenie, opartych na książkach, tras literackich. Tematem będzie palimpsestowość Wrocławia, konsekwencje jego tranzytowego, peryferyjnego charakteru, także w kontekście często podkreślanego tu uniwersalizmu czy kosmopolityczności. Będziemy też rozmawiać o specyficznej relacji słowo-rzeczywistość. W tej optyce Wrocław jawi się jako przestrzeń wolnego słowa i jest miejscem szczególnie podatnym na życie mitami.

Wykład poprowadzi dr Magdalena Barbaruk z Instytutu Kulturoznawstwa UWr prowadząca badania nad kulturowym potencjałem literatury, „wytwarzaniem przestrzeni” za sprawą tras literackich. Następnie przejdziemy do dyskusji z udziałem Grzegorza Czekańskiego, krytyka literackiego i filmowego, redaktora, księgarza, prozaika.

Spotkanie odbędzie się 23 maja w Barbarze | ul. Świdnicka 8B | od 18.00 do 19.30

Organizator cyklu: Strefa Kultury Wrocław

Partner cyklu: Studia miejskie UWr | specjalność w Instytucie Kulturoznawstwa UWr

Twórcy cyklu: dr Piotr Jakub Fereński, dr hab. Rafał Nahirny, Joanna Panciuchin

grafika promocyjna cyklu spotkań o tematyce miejskiej o nazwie Akademia Miejska na tle małych kwadratów z grafiką budynków

Dodane przez: Aleksandra Draus

10 maja 2019

ostatnia modyfikacja: 22 maja 2019