Strona używa plików cookies więcej

Studenci / Wydarzenia

Akademia Miejska

Zapraszamy na spotkania z cyklu Akademii Miejskiej organizowanej przez Strefę Kultury Wrocław we współpracy z dr Piotrem Jakubem Fereńskim i dr hab. Rafałem Nahirnym z Instytutu Kulturoznawstwa UWr oraz Joanną Panciuchin, doktorantką Nauk o Kulturze na UWr. Kolejne spotkanie już w czwartek 12 grudnia o 18:00 jak zawsze w Barbarze!

Miasto to niezwykle skomplikowany i żywy organizm. Naszym celem jest wspólne zrozumienie przemian, jakim podlega w ostatnich dekadach Wrocław. W kolejnym semestrze Akademii Miejskiej przyjrzymy się trzem sposobom korzystania z przestrzeni miejskiej. Na początku będziemy zastanawiać się nad tym, jak funkcjonuje alternatywna wrocławska scena muzyczna. Temat kolejnego spotkania to nowe formy mobilności i przyszłość komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Na samym końcu porozmawiamy o tym, jak zmieniła się kultura kulinarna wrocławian, a wraz z nią także nasze myślenie o przestrzeni i sposób korzystania z miasta. Spotkania będą składać się z dwóch części: wykładów prowadzonych przez specjalistów oraz dyskusji z praktykami zajmującymi się omawianymi tematami.

12.12 | Jak je miasto? | wykład: Agnieszka Szydziak, goście: twórcy wrocławskiej gastronomii

Gdzie najchętniej jedzą i bywają wrocławianie? Dlaczego restauracje, kawiarnie, bary, bistra są tak istotne dla miasta? Jaką rolę pełnią? Czy kreują nowe przestrzenie Wrocławia? Jakie modele gastronomiczne przyciągają mieszkańców, a co ich rozczarowuje? Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć podczas grudniowego spotkania! Razem z Agnieszką Szydziak i twórczyniami wrocławskiej gastronomii: Justyną Słupską Kartaczowską z Restauracji Jadka, Arlettą Ziemian z Browaru Stu Mostów i Tamarą Wojtysiak z W kontakcie zapytamy o to, jak je miasto, a dokładnie Wrocław!

Wykład poprowadzi Agnieszka Szydziak, od 12 lat związana z Wrocławiem, a od 8 z tutejszą branżą gastronomiczną. W czasach studenckich pracowała z drugiej strony baru i jako kelnerka, w późniejszym okresie skupiła i wciąż rozwija się w obszarze działań PRowych i marketingowych sfokusowanych wyłącznie na branży gastronomicznej i spożywczej. Pomaga komunikować się restauracjom i biznesom jedzeniowym, organizuje wydarzenia edukacyjne i promujące dobrej jakości jedzenie. Współwłaścicielka portalu @Have a Bite Wrocław, współorganizatorka i PR-manager Gastro Nocek, współpracuje z magazynami kulinarnymi z całej Polski, prowadzi mikroagencję Still Hungry.

Po wykładzie rozmawiać będziemy z:

-> Justyną Słupską Kartaczkowską z restauracji Jadka

Przeszukiwanie starych książek kucharskich, by poznać źródło smaków, które zachowały się w zbiorowej (nie)pamięci. Staropolskie receptury w jadce interpretowane są zgodnie francuską szkołą Justyny Słupskiej Kartaczowskiej. W jej kuchni używane są produkty, których jakość wyznaczają tradycyjne metody wytwarzania, dbałość o polskie dziedzictwo, poszanowanie dla mądrości natury i rzemieślniczej praktyki.

-> Arlettą Ziemian z Browaru Stu Mostów

Browar Stu Mostów to założony przez Arlettę i Grzegorza Ziemian pierwszy po latach klasyczny browar rzemieślniczy we Wrocławiu. Powstał w 2014 roku z zamysłem produkcji najlepszej jakości piwa kraftowego. Piwną i gastronomiczną ofertę Browaru uzupełnia firmowy sklep i bistro: Concept Stu Mostów, czyli miejsce, w którym można zarówno zjeść nietuzinkowe śniadania, kupić wypiekane na miejscu pieczywo, przetwory czy sezonowane mięso, jak również zaopatrzyć się w piwa butelkowe.

-> Tamarą Wojtysiak z W kontakcie

W kontakcie jest miejscem stworzonym z miłości do jedzenia, celebrowania czasu przeznaczonego na posiłek, szacunku do lokalnych produktów i pracy ich wytwórców. Opiera się na trwałych kontaktach, przyjaźniach, znajomościach i potencjale osobowości. Jest przestrzenią, w której nie ma miejsca na przypadek, wszystko jest spójne i zgodne z filozofią życia bez pośpiechu. Szacunek do produktów i składników jest głównym założeniem. Ale także inspiracje przywiezione z różnych zakątków świata, wiedza i doświadczenie poznawanych osób, słowa, kolory, zapachy i obrazy.

Organizator cyklu: Strefa Kultury Wrocław
Partner cyklu: Studia miejskie UWr | specjalność w Instytucie Kulturoznawstwa UWr
Twórcy cyklu: dr Piotr Jakub Fereński, dr hab. Rafał Nahirny, Joanna Panciuchin

Spotkanie odbędzie się 12 grudnia w Barbarze | ul. Świdnicka 8B | od 18.00 do 19.30

grafika promocyjna cyklu spotkań o tematyce miejskiej o nazwie Akademia Miejska na tle małych kwadratów z grafiką budynków

Dodane przez: Aleksandra Draus

31 Paź 2019

ostatnia modyfikacja: 4 Gru 2019