Badania / Ludzie / Nauka / Wydarzenia

Aleksander Czogalla z grantem od Naukowej Fundacji Polpharmy

Dr hab. A;leksander Czogalla w laboratorium Wydziału Biotechnologii
Fot. Dominika Hull/UWr/CC BY 2.0.

Podczas oficjalnej uroczystości w Warszawie zostały wręczone granty i nagrody laureatom konkursu Naukowej Fundacji Polpharmy. Jednym z nich był dr hab. Aleksander Czogalla z Zakładu Cytobiochemii Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

W ubiegłym roku Fundacja tradycyjnie już zachęcała naukowców do składania projektów aplikacyjnych, czyli takich, których wyniki w stosunkowo niedługim czasie można wykorzystać w praktyce. Tematem był „Rozwój i optymalizacja procesów w biotechnologii medycznej”. Na konkurs przyjmowane były prace naukowców posiadających przynajmniej stopień naukowy doktora, którzy proponowali: optymalizację istniejących metod wytwarzania leków lub potencjalnych leków biotechnologicznych; stworzenie nowych, lepszych systemów ekspresyjnych; matematyczne modele procesów biotechnologicznych umożliwiające ich optymalizację i kontrolę; urządzenia lub rozwiązania techniczne usprawniające procesy biotechnologiczne.

Na konkurs wpłynęło siedem wniosków. Na podstawie oceny recenzentów i własnej rada naukowa zarekomendowała zarządowi Fundacji dwa projekty do finansowania. Na tej podstawie zarząd Fundacji postanowił, że granty w XVI edycji konkursu otrzymają dr n. biol. Agnieszka Graczyk-Jarzynka z Zakładu Immunologii Wydziału Lekarskiego I Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na realizację projektu badawczego „Opracowanie platformy chimerycznych receptorów antygenowych pod kontrolą indukowalnych systemów ekspresyjnych aktywowanych w środowisku nowotworu” (wartość grantu: 555 800 zł), oraz dr. hab. Aleksander Czogalla (na zdjęciu) z Zakładu Cytobiochemii Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, na realizację projektu badawczego „Zaprojektowanie, wytworzenie oraz sprawdzenie skuteczności nowych nośników genu TP53 do zastosowania w terapiach przeciwnowotworowych” (wartość grantu: 510 000 zł).

Od 2002 roku odbyło się 16 edycji konkursu, do których zgłoszono w sumie 655 projektów. W tym czasie przyznano 70 grantów naukowych o łącznej wartości 20 120 582 zł.

Więcej informacji – w tym krótkie opisy zwycięskich projektów – można znaleźć na stronie Polpharmy.

Dodane przez: Michał Raińczuk

26 Cze 2018