Nauka / Studenci / Wydarzenia

Alex Miśko najlepszym krasomówcą w Polsce

Wystąpił w roli prokuratora, który musiał udowodnić znachorce nieumyślne spowodowanie śmierci i oszustwa. Kobieta bowiem przekonała człowieka chorego na nowotwór do zaprzestania leczenia konwencjonalnego i skorzystania z paramedycyny. Alex Miśko, student V roku prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym, który odbył się 27 kwietnia na Uniwersytecie w Białymstoku. W Konkursie pokonał reprezentanta Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zanim Alex dotarł do ogólnopolskiego finału, musiał pokonać Bartosza Łukowiaka, kolegę z kierunku, na etapie lokalnym Konkursu. Wtedy również wylosował sprawę karną i rolę prokuratora. Sam przyznaje, że zadanie nie było łatwe, bo zarówno Bartosz, jak i inni wrocławscy studenci, reprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności krasomówczych.

Podczas corocznego Konkursu Krasomówczego każdy z uczestników ma do zaprezentowania dziesięciominutową mowę końcową zgodną z wylosowaną wcześniej sprawą i rolą procesową oraz trzyminutową replikę, w której może się odnieść do mowy przeciwnika, podważyć jego argumenty i wskazać błędy w rozumowaniu.

Forma zawsze jest dowolna – trzeba więc samodzielnie wyważyć merytorykę i dobrać odpowiednie elementy retorskie. Alex Miśko postawił w dużej części na grę aktorską, zaskakiwanie jury i publiczności oraz skłanianie do refleksji. Jak sam mówi – postawił na emocjonalność mowy.

Choć Alex niedługo pożegna się z uczelnią, bo jest już na piątym roku, obiecuje, że nie na długo: – W przyszłym roku wyjeżdżam na tzw. gap year, w czasie którego planuję zwiedzić jak największą część Azji, bo jak nie teraz – to kiedy? Jednak zaraz potem chcę wrócić na studia doktoranckie. Nie będzie mi łatwo rozstać się z UWr, więc przyszłość planuję właśnie tutaj.

Ma ambitne plany naukowe. – Od dłuższego już czasu planuję zostać pracownikiem naukowym. Chcę patrzeć na prawo pod kątem sprawiedliwościowym, badać je, wysuwać własne postulaty i czynić je lepszym. Chcę je tworzyć, a nie tylko stosować, dlatego moim celem i jednocześnie marzeniem jest tytuł profesora nauk prawnych – mówi. – A doświadczenia z konkursu krasomówczego mam nadzieję wykorzystać, uczestnicząc w konferencjach naukowych czy prowadząc zajęcia ze studentami. Jeżeli czytają to przyszli studenci prawa – obiecuję, że jeśli traficie na mój wykład, na pewno Was nie zanudzę!

Alex zachęca wszystkich studentów prawa do spróbowania swoich sił w kolejnych konkursach krasomówczych. To niepowtarzalna szansa sprawdzenia swoich umiejętności w sprawiedliwych i uczciwych potyczkach słownych. A najbardziej wartościową nagrodą jest samo doświadczenie, które uzyskuje się bez względu na to, czy się zwycięży w konkursie.

To nie pierwszy sukces studenta UWr w Konkursie Krasomówczym. Przypominamy, że w ubiegłym roku zwyciężył Tomasz Modrzejewski, a Aleksowi serdecznie gratulujemy!

Dodane przez: Agata Sałamaj

21 maja 2019