Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia / 1 Sierpień – 16 Listopad

ANTYKOMANIA. Dziewiętnastowieczne kolekcje starożytności

Z kilkumiesięcznym opóźnieniem spowodowanym pandemią, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego otwiera nową wystawę czasową pt. „ANTYKOMANIA. Dziewiętnastowieczne kolekcje starożytności” w Sali pod Filarem w dniach 1.08.2020 – 16.11.2020.

Od drugiej połowy XVIII wieku rozkwit europejskiego kolekcjonerstwa starożytności był odbiciem zainteresowań zbierackich epoki przesiąkniętej ideami filhellenizmu – fenomenu politycznego i kulturowego objawiającego się zamiłowaniem do starożytnej Grecji. Przełomem skutkującym wzmożonym zainteresowaniem klasyczną starożytnością stała się publikacja w 1755 roku dzieła Johanna Joachima Winckelmanna poświęconego recepcji sztuki greckiej (Gedanken über die Nachahmung der griechischen Werke in der Malerei und Bildhauerkunst). Jego spostrzeżenia w połączeniu z rezultatami prac wykopaliskowych w Pompejach, Stabiach i Herkulanum oraz „odkryciem” greckich świątyń starożytnej Posejdonii zaowocowały prawdziwą „antykomanią”, kontynuowaną przez całe XIX stulecie. Eksponowane na wystawie obiekty podzielono na trzy grupy reprezentujące główne nurty europejskiego kolekcjonerstwa starożytności: rozległe zbiory gromadzone przez arystokratów (których w trakcie XIX wieku w działalności kolekcjonerskiej na wielką skalę zastąpiły muzea narodowe), prywatne kolekcje filhelleńskie oraz zbiory uniwersyteckie.

Kolekcje arystokratyczne reprezentują na wystawie zabytki zgromadzone przez księżną Helenę Radziwiłłową (1753-1821), kolekcjonerstwo filhelleńskie zostało omówione na przykładzie wrocławskiej kolekcji antyków architekta Eduarda Schauberta (1804-1860), a uniwersyteckie kolekcjonerstwo starożytności i ich nowożytnych kopii ukazują zbiory Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na wystawie są prezentowane obiekty ze zbiorów Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego uzupełnione zabytkami użyczonymi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Archeologicznego, Oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Kuratorami wystawy są: dr Agata Kubala oraz dr Urszula Bończuk-Dawidziuk.

Zapraszamy!

Kontakt do organizatora:
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Sala pod Filarem
Plac Uniwersytecki 1
50-137 Wrocław
tel. +48 71 375 26 18 (biuro)
tel. +48 71 375 28 91 (kasa)
muzeum@uwr.edu.pl

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

3 Sie 2020

ostatnia modyfikacja: 11 Sie 2020