Strona używa plików cookies więcej

Kandydaci / Studenci / Wydarzenia

Arboretum Wojsławice zaprasza! (film)

Tegoroczna wiosna nas nie rozpieszcza, ale najbliższe dni przyniosą w końcu upragnione ocieplenie i słońce. Uniwersytet Wrocławski zaprasza więc do Arboretum Wojsławice, położonego malowniczo na Wzgórzach Niemczańsko-Strzelińskich. Sezon turystyczny w Arboretum otworzyliśmy w tę niedzielę!

18 kwietnia po zimowej przerwie ponownie otworzyliśmy Arboretum Wojsławice – Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, który umiejscowiony jest na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. To przepiękne i niepowtarzalne miejsce zdobi kolekcja obejmująca ponad 14 tysięcy taksonów (gatunków i odmian) roślin drzewiastych oraz byliny. Wiosenny czas to wielkie przemiany w przyrodzie. W sposób szczególny są one widoczne w bogactwie kwitnących roślin naszego Arboretum. Oczekujemy na pojawienie się festiwalu różnorodności barw i zapachów wiodących kolekcji magnolii (ponad 100 gatunków i odmian), różaneczników, a następnie lilaków. Zachwycają już kwitnące ciemierniki, a także kwitnące drzewa i krzewy. Wkrótce rozkwitnie sad czereśniowy założony na jednym z malowniczych wzgórz. Sad ten stanowi Bank Genów Dolnośląskich Odmian Czereśni (ponad 200 gatunków i odmian) i jest jedynym takim założeniem w Polsce.  Już niedługo obsypią się kwieciem rabaty z ujmującymi i bezcennymi Kolekcjami Narodowymi piwonii, różaneczników i liliowców. Są to jedyne w Polsce tak bogate i wzorcowo prowadzone zbiory gatunków i odmian uprawnych tych roślin.

W 2020 roku otwarty został Ogród Milenijny, będący niezwykłym zbiorem dorobku i uhonorowaniem prac polskich hodowców. W tej części Arboretum zgromadzone zostały odmiany takich rodzajów jak: liliowce, kosaćce, powojniki, różaneczniki, świerki czy miskanty. Znaczną część obszaru przeznaczono pod uprawę zachowawczą (in-situ) dla roślin chronionych, zagrożonych i ginących, co stanowi jedno z najważniejszych działań ekologicznych na rzecz ochrony bioróżnorodności.

Arboretum niejednokrotnie zostało wyróżniane jako istotna atrakcja turystyczna, w uznaniu jej niezwykłych walorów estetycznych i edukacyjnych.  W 2020 roku w kategorii Produkt Turystyczny Polsko-Czeskiego Pogranicza kapituła konkursu uznała Wojsławice Arboretum –  Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów na polsko-czeskim pograniczu. Bardzo cenimy wszystkie wyróżnienia, ale największą jest dla nas stałe zainteresowanie mieszkańców Dolnego Śląska i innych regionów, którzy licznie odwiedzają ten – trochę nietypowy – obiekt Uniwersytetu Wrocławskiego. Zapraszamy wszystkich już od niedzieli. Cieszmy się wspólnie kontaktem z pięknem i różnorodnością przyrody!

Dodane przez: Agata Sałamaj

19 kw. 2021

ostatnia modyfikacja: 25 kw. 2021