Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Auditorium Comicum – otwarcie

W dniach od 15 do 29 czerwca w mieszczącym się tuż nad Aulą Leopoldyńską Auditorium Comicum prezentowana będzie wystawa prac dydaktyków i studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dawna Sala Teatralna, od czasu niespodziewanego odkrycia malarstwa ściennego czekająca na renowację, stanie się w ten sposób nową przestrzenią wystawienniczą Wrocławia.

Na wystawie prezentowanych będzie ok. 50 różnorodnych obiektów wykonanych przez 30 artystów. – Będzie i malarstwo w różnych technikach, i rysunek, i rzeźba, i ceramika, a zatem ta wystawa będzie zupełnie wyjątkowa, bo będzie bogata w różne dyscypliny plastyczne – mówi Grzegorz Niemyjski z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, kurator wystawy.

O tym, jak doszło do jej zainicjowania, pisze prof. Zbigniew Władysław Solski, teatrolog współpracujący z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu:
Otwarcie wystawy dydaktyków i studentów wrocławskiej ASP w pojezuickim Auditorium Comicum w głównym budynku Uniwersytetu Wrocławskiego jest równocześnie zamknięciem cyklu wykładów „Rzeźba i przestrzeń”, które przeprowadziłem wspólnie z moimi gośćmi: Krystyną Cybińską, Magdaleną Grzybowską, Michałem Hrisulidisem, Grażyną Jaskierską-Albrzykowską, Katarzyną Koczyńską-Kielan, Łukaszem Huculakiem, Grzegorzem Niemyjskim i Aleksandrem Zyśko. Teoretyczne rozważania znalazły kontynuację w studenckich zadaniach, które sformułowali towarzyszący mi artyści. Każde z zajęć zaplanowałem w innym, starannie wybranym miejscu. Chodziło o nasycenie całego procesu tworzenia rzeźby, scenograficznego rekwizytu lub ceramicznej formy rzeźbiarskiej żywym doświadczeniem „terenu rzeczywistego”. Były to różne wnętrza, znane i trudno dostępne m.in. krypta Henryka II Pobożnego, pierwsza odgruzowana po II wojnie światowej pracownia rzeźbiarska nr 16, Galeria DNA w Hali Targowej, Loża Cesarska w Operze Wrocławskiej, sala kinowa byłej Wytwórni Filmów Fabularnych w CeTA czy wirydarz w pofranciszkańskim budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Niewątpliwie naszym najciekawszym odkryciem było wnętrze Auditorium Comicum. Każde z tych miejsc ma własną, niepowtarzalną historię i odtwarza zastany wzór organizacji przestrzeni, wiernie lub nie. Taka realna przestrzeń potrafi ujawnić własną podmiotowość, prowokując do dyskusji i artystycznych działań; Michał Hrisulidis zaprezentował np. film dyplomowy swojej studentki, a Magdalena Grzybowska przedstawiła performans dedykowany Auditorium Comicum w Studiu na Grobli Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, bo prace rekonstrukcyjne w zabytkowej sali z barokowymi freskami wymusiły nagłą zmianę miejsca wykładu. Dawna teatralna sala jezuitów pokazała swój charakter. Wypracowana w Katedrze Rzeźby i Działań Przestrzennych Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu koncepcja wykładów „Rzeźba i przestrzeń” zyskała wymiar ogólnowydziałowy przez wprowadzenie problematyki z pogranicza rzeźby i malarstwa, a międzywydziałowy osiągnęła dzięki wzbogaceniu zajęć o tematykę ze scenografii i ceramiki. Przygotowania do wystawy „Auditorium Comicum – otwarcie” zaowocowały kolejnymi inicjatywami: studenci rzeźby wykonali – w oparciu o przygotowaną specjalnie dla nich ikonografię na Uniwersytecie Wrocławskim – popiersia poetów i innych znanych postaci historycznych. Prace powstały z intencją umieszczenia ich we wnętrzach Instytutu Historycznego UWr oraz Instytutu Filologii Germańskiej UWr. Studentki z pracowni Adama Chmielowca przygotowały także mural w Instytucie Historycznym.

Dzięki współpracy Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta Wrocław zyskuje w Auditorium Comicum nową przestrzeń ekspozycyjną dla współczesnej sztuki, co – miejmy nadzieję – przyczyni się do zaangażowania sponsorów w dalszą rekonstrukcję tego wspaniałego, historycznego wnętrza.

Auditorium Comicum
Fot. Wojciech Małkowicz

Wystawa będzie prezentowana w dniach od 15 do 29 czerwca. Będzie można ją zwiedzać w godzinach otwarcia Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego (poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 10.00 do 17.00, sobota i niedziela od 10.00 do 18.00, środa nieczynne). Wystawa będzie dostępna w ramach biletu wstępu do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wernisaż odbędzie się w piątek 15 czerwca o godz. 12.00. Wstęp wolny! Zapraszamy!

Zob. także

Jezuicki teatr w Leopoldinie

Dodane przez: Kamilla Jasińska

11 Cze 2018

ostatnia modyfikacja: 21 Cze 2018