Nauka / Wydarzenia

Awans UWr w rankingu Perspektywy 2022!

Uniwersytet Wrocławski znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni publicznych  w Polsce według opublikowanego dziś Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022. Awansowaliśmy aż o trzy miejsca, w zeszłym roku byliśmy na miejscu 13.  Jeśli chodzi o uniwersytety jesteśmy ponownie na miejscu 4. Przed nami są tylko Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W ogólnej klasyfikacji uczelni oprócz wyżej wymienionych uniwersytetów wyprzedziły nas uczelnie medyczne oraz techniczne. Pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco:

1. Uniwersytet Warszawski – 100 pkt.

2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie- 99.4 pkt.

3. Politechnika Warszawska- 84. pkt.

4 = Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu- 80.9 pkt.

4 =  AGH im. Stanisława Staszica w Krakowie- 80.4 pkt.

6. Politechnika Gdańska- 78.4 pkt.

7= Gdański Uniwersytet Medyczny- 72.8 pkt.

7= Politechnika Wrocławska- 72.6 pkt.

9. Uniwersytet Medyczny w Łodzi- 71.8 pkt.

10= Uniwersytet Wrocławski- 70.9 pkt.

10= Politechnika Łódzka- 70.4 pkt.

Cały ranking dostępny jest tutaj.

Poza publikacją wyników dziś w Warszawie wręczono też dyplomy gratulacyjne dla najlepszych polskich szkół wyższych. Uniwersytet Wrocławski reprezentowała prorektorka Patrycja Matusz.

Patrycja MAtusz w gronie innych rektorów

Metodologia rankingu opiera się na 7 głównych kategoriach: prestiż (12%), absolwenci na rynku pracy (12%), innowacyjność (8%), potencjał naukowy (15%), efektywność naukowa (28%), warunki kształcenia (10%), umiędzynarodowienie (15%).

Uniwersytet Wrocławski jest rozpoznawalny i coraz bardziej międzynarodowy

Najsilniejszą stroną Uniwersytetu Wrocławskiego jest prestiż, w tej kategorii znajdujemy się na 7. miejscu wśród wszystkich uczelni. Wskaźnik ten jest wyliczany  na podstawie opinii o uczelni wśród kadry akademickiej oraz uznania międzynarodowego ( pozycja uczelni w najważniejszych globalnych rankingach). Jesteśmy mocni również w kategorii umiędzynarodowienie. Pod tym względem zajęliśmy 8 miejsce w kraju, jest to awans aż o 10 miejsc w stosunku do ubiegłego roku. Tak wysoką pozycję osiągnęliśmy m.in. dzięki systematycznemu zwiększaniu liczby programów studiów w języku angielskim, zatrudnianiu coraz większej liczby naukowców cudzoziemców, publikacjom we współpracy z badaczami z zagranicy (ICI- Collaboration Impact) oraz uczestnictwu w uniwersytecie europejskim (Arqus). Trzecią mocną kategorią UWr jest potencjał naukowy, pod tym względem jesteśmy na miejscu 10.

Co warto studiować na UWr?

Zarówno ścisłowcy, jak i humaniści znajdą u nas coś dla siebie. Jeśli chodzi o najlepsze kierunki studiów na UWr, w czołówce ponownie znalazła się informatyka (mgr). Tak jak w zeszłym roku jest na 3. miejscu w Polsce. Na 3. miejsce awansowała politologia, pedagogika specjalna oraz fizyka. Bardzo dobre 4. miejsce zajęły: psychologia, geografia, administracja, prawo, filologie obce, geologia, biotechnologia. Na 5. miejscu znalazły się: pedagogika, filologia polska, astronomia, i chemia. Na 6. są archeologia, biologia, dziennikarstwo i komunikacja, filologia angielska, matematyka, i  kulturoznawstwo, a na 7. historia oraz kierunki o bezpieczeństwie.

Pełny ranking kierunków dostępny jest tutaj.

Rekrutacja na Uniwersytet Wrocławski trwa!

Przypominamy, że trwa rekrutacja na Uniwersytet Wrocławski. W naszej ofercie znajdziecie blisko 150 kierunków studiów i 250 specjalności. Do wyboru są studia przyrodnicze, humanistyczne, filologiczne, prawne i społeczne, ścisłe i techniczne I i II stopnia, studia podyplomowe i doktoranckie. Kształcimy na studiach jednolitych magisterskich, stacjonarnych i niestacjonarnych (zaocznych i wieczorowych).

Zapraszamy do zapoznania się z listą kierunków, zasadami rekrutacji, harmonogramem, limitami miejsc w naszym serwisie rekrutacyjnym.

Jeśli jesteś tegorocznym maturzystą, pamiętaj, o wpisaniu w odpowiednim czasie wyników matur do systemu IRK.

Jeśli masz pytania dotyczące rekrutacji, skontaktuj się z naszym Działem Nauczania tel. 71 375 22 37, e-mail: rekrutacja@uwr.edu.pl lub napisz do nas w mediach społecznościowych: fb/uniwroc, instagram/uniwersytet_wroclawski.

A tu rektorzy najlepszych wrocławskich uczelni na wspólnym zdjęciu podczas uroczystej gali Perspektyw. Obok prorektorki prof. UWr Patrycji Matusz rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs oraz rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Jarosław Bosy.

P. Matusz w otoczeniu rektorów wrocławskich uczelni

Dodane przez: Ewelina Kośmider

22 cze 2022