Strona używa plików cookies więcej

Studenci / Wydarzenia

Awansowali do finałów światowych

Dla Jarka Kwietnia, Michała Górniaka i Anadiego Agrawala najważniejszym wydarzeniem 2018 roku były Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym (CERC). Dzięki 4. miejscu na CERC – 2019 będzie dla nich rokiem Mistrzostw Świata (ACM ICPC). Gratulujemy kwalifikacji do finałów!

Wszyscy trzej studiują informatykę na Uniwersytecie Wrocławskim, choć każdy na innym roku – Jarek na trzecim, Michał na drugim, a Anadi na pierwszym. Razem trenują od kilkunastu miesięcy, a poznali się jeszcze w czasach liceum dzięki obozom programistycznych organizowanych przez Instytut Informatyki UWr. Wciąż zresztą na nie jeżdżą, ale teraz jako kadra.

W trakcie zawodów otrzymują kilkanaście zadań programistycznych do rozwiązania i… jeden komputer. Skuteczna współpraca jest w takiej sytuacji wyjątkowo istotna. Zwłaszcza że liczy się każda sekunda – w klasyfikacji bierze się pod uwagę zarówno poprawność wykonywanych zadań, jak i czas ich rozwiązywania. A zadań jest na tyle dużo, że pracują nad nimi osobno, same tylko rozwiązania programując na komputerze. Na pytanie czy kłócą się o dostęp do komputera ze śmiechem odpowiadają, że się zdarza.

– Każdy z nas tak ma, że jak rozwiązuje swoje zadanie, wydaje mu się ono w tej chwili najważniejsze i myśli sobie, że to właśnie on powinien mieć teraz dostęp do komputera. Wtedy pozostałe dwie osoby na chłodno oceniają, czy to rzeczywiście jest aż tak pilna sprawa – mówi Michał.

Przygodę z programowaniem rozpoczęli w wieku 13-15 lat. Anadiego zachęcili koledzy.

– Wzięli mnie do konkursu informatycznego i stwierdziłem, że przydałoby się poznać podstawy programowania. A kiedy tylko zacząłem, od razu mi się spodobało – mówi Anadi.

Jarek zaczął jeszcze wcześniej.

– Byłem w szóstej klasie podstawówki. Zainteresowałem się programowaniem, bo chciałem nauczyć się tworzenia gier komputerowych. A potem okazało się, że dobrze idą mi konkursy teoretyczne i tak to się zaczęło – wspomina Jarek.

Do startów w zawodach przygotowują ich prof. Krzysztof Loryś, dr Paweł Gawrychowski i mgr Bartłomiej Dudek. Wszyscy pracują w Zakładzie Złożoności Obliczeniowej i Algorytmów Instytutu Informatyki UWr. Jeszcze niedawno na miejscu Jarka, Michała i Anadiego był Bartek Dudek, obecnie doktorant. Jego drużyna z finałów światowych w Tajlandii w 2016 roku przywiozła brązowy medal. Być może młodzi programiści tak jak Bartek postanowią zostać na uczelni, a może spróbują swoich sił w firmach informatycznych lub założą własną – na razie stwierdzają, że mają jeszcze czas na podjęcie decyzji. Teraz ich uwaga skupia się przede wszystkim na przygotowaniach do finałów światowych, które odbędą się między 31 marca a 5 kwietnia 2019 roku w Porto. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym (CERC) Praga 2018 /fot. materiały organizatora
Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym (CERC) odbyły się w Pradze między 30 listopada a 2 grudnia. Tradycyjnie biorą w nich udział drużyny z z Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Uniwersytet reprezentowało siedem zespołów, które zajęły 4, 11, 13, 22, 24, 28, 33 miejsce spośród 61 drużyn. Sponsorem naszych zespołów jest PKO Bank Polski.

Dodane przez: Aleksandra Draus

14 Gru 2018

ostatnia modyfikacja: 2 Sty 2019