Strona używa plików cookies więcej

Nauka

BAJKA TERAPEUTYCZNA pomaga małym uchodźcom

Kolejny nakład opowieści o Oli i Borysie trafił do ukraińskich dzieci.

„Ola, Borys i ich nowi przyjaciele” to bajka terapeutyczna, napisana przez psychologów, wykładowców Uniwersytetu Wrocławskiego i SWPW Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Prof. Dariusz Galasiński (UWr) i prof. Justyna Ziółkowska (SWPS) stworzyli ją w pierwszych tygodniach wojny. Ich zespół, pracujący pro bono, postarał się, by opowieść była profesjonalnym narzędziem terapeutycznym, które pomoże dzieciom w adaptacji w nowych warunkach.

Dzięki wsparciu finansowemu Amazon Fulfillment Poland, a także współpracy UWr, SWPS i fundacji Zaczytani kolejny nakład bajki trafił do licznych instytucji i organizacji pomagającym uciekinierom i uchodźcom wojennym z Ukrainy. Są wśród nich:

  • we Wrocławiu: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, Projekt „Dach nad Głową”, w Opolu: Konferencja Biblioterapeutów, Biuro Promocji Miasta;
  • w Warszawie: Centrum Wielokulturowe, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Dom Ukraiński, Klinika Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS w Warszawie, Ośrodek dla Uchodźców Tomice, Centrum Edukacji i Wsparcia Uchodźców w Konstancinie;
  • w Katowicach: Urząd Miasta;
  • w Trójmieście: Urząd Miasta Gdańsk, Pomorski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Gdynia;
  • w Poznaniu: Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne, Międzynarodowa Fundacja OPEN, Fundacja Adaptacji i Rozwoju Dzieci i Młodzieży dwujęzycznej „Bilingwo”, Fundacja im. Julii Woykowskiej, Fundacja Centrum Praw Kobiet | Oddział w Poznaniu, Fundacja Odzyskani, Projekt SWPS „Lotne zespoły wsparcia psychologicznego uchodźców z Ukrainy”, Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka.

We Wrocławiu bajkę terapeutyczną będą dostawać m.in. dzieci z rodzin objętych projektem Dach nad Głową, w który włączyli się pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego, Caritas grekokatolicka i Fundacja PTAch.

Autorzy bajki zapowiadają, że już pracują nad drugą częścią. Czekamy z niecierpliwością na opowieść o dalszych losach Oli i Borysa.

Dodane przez: Maria Kozan

18 lip 2022

ostatnia modyfikacja: 18 lip 2022