aula
Renowacja Auli Leopoldyńskiej, Fot. Magdalena Marcula/UWr/CC BY 2.0

Będą pieniądze na kolejny etap remontu Auli Leopoldyńskiej!

Fundacja dla Uniwersytetu Wrocławskiego otrzyma od Gminy Wrocław milion złotych na prace restauracyjno-konserwatorskie w części empory muzycznej.

Dotacja została przyznana Fundacji dla Uniwersytetu Wrocławskiego w drodze konkursu organizowanego przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu na realizację zadania publicznego pn. „Działania w zakresie ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego we Wrocławiu”. Na konkurs wpłynęło 40 ofert, spośród których 38 spełniło wymogi formalne. W sumie na realizację projektu Gmina Wrocław przeznaczy 6 835 000 zł, z czego największa z przyznanych kwot – 1 milion złotych – trafi na konto Fundacji dla UWr w celu przeprowadzenia prac w obrębie empory muzycznej w Auli Leopoldyńskiej.

– Cieszę się, że empora nie będzie musiała już dłużej czekać i po szybkim załatwieniu wszystkich formalności, będziemy mogli przystąpić do kolejnego etapu prac. Co prawda łączny koszt prac konserwatorskich był szacowany na większą kwotę, ale w najbliższych dniach dostosujemy zakres prac do wysokości otrzymanej dotacji – mówi dr Łukasz Krzywka, pełnomocnik rektora ds. konserwacji zabytków. Renowacja malarstwa obejmującego m.in. dwa sklepienia zostanie najprawdopodobniej podzielona na dwa etapy. – Sadzę, że najpierw zajmiemy się dekoracją na sklepieniu ponad balkonem i na tę partię malowidła przeznaczymy przyznaną dotację. Malowidła pod balkonem będą musiały jeszcze poczekać – dodaje Krzywka.

Kiedy rozpoczną się prace? Tego dziś jeszcze nie da się przewidzieć, ale biorąc od uwagę konieczność przeprowadzenia wszelkich postępowań przetargowych, można przypuszczać, że nastąpi to nie wcześniej niż w czerwcu tego roku. – Czekamy jeszcze na decyzję w sprawie sfinansowania prac konstrukcyjnych przy balkonie. Jeśli otrzymamy te środki, to trzeba będzie pogodzić oba zadania – tłumaczy Krzywka. Wzmocnienie konstrukcji empory jest niezbędne i powinno nastąpić przed rozpoczęciem prac przy malarstwie, choćby ze względu na fakt, że rusztowania powinny stanąć na naprawionej i wzmocnionej konstrukcji. Prace, bez względu na to, kiedy się rozpoczną, będą musiały zakończyć się najpóźniej pod koniec tego roku, gdyż jest to jeden z warunków rozstrzygniętego właśnie konkursu.

Poprzednie prace prowadzone w Auli Leopoldyńskiej, tj. wzmocnienie konstrukcji stropu oraz kompleksowa renowacja podium również zostały sfinansowane ze środków Gminy Wrocław przyznanych Fundacji dla Uniwersytetu Wrocławskiego w podobnych konkursach.

Kamilla Jasińska

fot. Marcin Fajfruk/UWr/CC BY-NC 2.0