Beyond Language: Joanna Esquibel, Dominic Esquibel

„Obrazy wyobraźni – audiodeskrypcja” – tak brzmiał temat kolejnego wykładu z cyklu „Beyond Language – Humanistyka bez granic”. Licznie zgromadzeni słuchacze, między innymi uczniowie z liceów w Lubinie i Górze oraz studenci z UWr, zamknęli oczy i malowali obraz Wassilego Kandinsky’ego wyobraźnią.

Dr Joanna Esquibel oraz Dominic Esquibel, miłośnicy książek i wydawcy z Æ Academic Publishing z San Diego w USA, pracują obecnie nad audiodeskrypcją największych dzieł sztuki – od obrazów Albrechta Dürera, przez twórczość Francisca de Goi y Lucientes i Claude’a Moneta, po historyczne malarstwo Jana Matejki; są także ambasadorami kultury polskiej, bowiem znaczna część prac wybieranych przez nich do audiodeskrypcji pochodzi ze zbioru sztuki polskiej. Celem, jaki postawili sobie prelegenci, było umożliwienie osobom niewidomym własnego odbioru i interpretacji dzieła sztuki malarskiej. Podczas wykładu słuchacze poznali dynamiczne sposoby twórczego opisu kolorów przedstawionych w taki sposób, aby je mogły wyobrazić sobie osoby niewidzące, a widzące – żeby mogły je lepiej zrozumieć.

Autorką tekstu jest Karolina Żmudzińska, studentka Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych Uniwersytetu Wrocławskiego

Cykl wykładów „Beyond Language – Humanistyka bez granic” jest wspólna inicjatywą Kolegium Studiów Międzyobszarowych UWr, Instytutu Filologii Angielskiej UWr oraz Komisji Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu. Spotkania odbywają się regularnie, we wtorki, w godzinach 13.15-14.45 (sala 207, IFA UWr, ul. Kuźnicza 22).

Beyond Language: Rafał Wojciechowski

Beyond Language: Konrad Dominas