Beyond Language: Konrad Dominas

Od Rzymu po Gwiezdne Wojny – tak najlepiej można podsumować wykład profesora Konrada Dominasa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, kolejnego gościa cyklu „Beyond Language – Humanistyka bez granic”.

Popkultura, będąca głównym wątkiem wykładu i związane z nią zagadnienia zostały przedstawione z bardzo różnych perspektyw: zarówno z perspektywy filologa i literaturoznawcy, ale też informatyka i kinomana, skrupulatnie śledzącego najnowsze produkcje. Wbrew pozorom popkultura wcale nie jest łatwa w odbiorze i analizie. Za terminem popkultura, zupełnie błędnie utożsamianym z plebejskimi rozrywkami ociekającymi rubasznością, kryje się skomplikowany system wzajemnych powiązań kultury wysokiej i niskiej, myśli płytkich i głębokich oraz całego wachlarza odniesień mitologicznych. Należy jednak zachować ostrożność, by nie nadinterpretować treści, co w praktyce jest bardzo trudnym zadaniem. Ile zatem jest Juliusza Cezara w Internecie, co łączy Joaquin’a Phoenix’a z wierzeniami starożytnych Greków i czy szukanie ukrytych przekazów i kulturowych toposów ma sens? Odpowiedź na te i inne pytania poznali słuchacze wykładu z cyklu BEYOND LANGUAGE, którego przedłużeniem była długa dyskusja studentów z profesorem Dominasem.

Autorem tekstu jest Michał Szymon Drążek, student Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych UWr

Cykl wykładów „Beyond Language – Humanistyka bez granic” jest wspólna inicjatywą Kolegium Studiów Międzyobszarowych UWr, Instytutu Filologii Angielskiej UWr oraz Komisji Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu. Spotkania odbywają się regularnie, we wtorki, w godzinach 13.15-14.45 (sala 207, IFA UWr, ul. Kuźnicza 22).

Beyond Language: Rafał Szubert

Beyond Language: Tadeusz Sławek