Wydarzenia / 2 Październik

Breslau jako dziedzictwo rodziny Sternów

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z historią miasta i parą jego wybitnych mieszkańców.

2 października, w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor Fred Stern, psycholog i psychoanalityk z Nowego Jorku, opowie o dziejach swojej rodziny i wpływie, jakie miasto wywarło na jej późniejsze dokonania. Bohaterami opowieści będą dr Catherine Stern, jego babka, i profesor Fritz Stern – ojciec.

Catherine Stern (1894–1973), założycielka pierwszego przedszkola Montessori we Wrocławiu (1925), po emigracji do USA – we współpracy z Maxem Wertheimerem, jednym z twórców psychologii Gestalt – stworzyła metodę nauki liczenia i podstaw matematyki dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym Stern Math (Structural Arithmetic).

Fritz Stern (1926-2016), wybitny historyk, przez prawie 50 lat związany z Columbia University w Nowym Jorku, badał i objaśniał historię Europy, a w szczególności Niemiec. Fritz Stern był przyjacielem polskiego Wrocławia, doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Fred Stern odwiedzi Wrocław z okazji nadania Wrocławskiej Profesury im. Fritza Sterna wybitnej pisarce i dziennikarce – Anne Appelbaum. Uroczystość będzie połączona z udostępnieniem prywatnego księgozbioru Fritza Sterna, którym to zbiorem profesor obdarował Bibliotekę Uniwersytecką we Wrocławiu.

Spotkanie w języku angielskim (z tłumaczeniem na język polski) odbędzie się we wtorek, 2 października, w Oratorium Marianum (pl. Uniwersytecki 1). Początek o godz. 17.00.

Dodane przez: Michał Raińczuk

25 Wrz 2018