Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Wrocławscy i drezdeńscy naukowcy razem (film)

Pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, w połowie lipca odbyła się międzynarodowa konferencja UWr-CASUS-HZDR International Conference on Advanced Systems Research (CASUSCON), organizowana przez Uniwersytet Wrocławski i Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, członka Helmholtz Association of German Research Centres.  

Przy okazji zapytaliśmy, o to jak silna ta współpraca jest. Dzieje się tylko w teorii czy faktycznie prowadzone są wspólne badania? A jeśli tak – to jakie? Odpowiedzi udzielili nam koordynatorzy z polskiej i niemieckiej strony. Szczegóły w filmie poniżej (należy włączyć podpisy):

Konferencję otworzył rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Robert Olkiewicz,  a także współprzewodniczący komitetu naukowego konferencji prof. Eugeniusz Zych z UWr i prof. Sebastian M. Schmidt. 

Partnerami wspierającymi organizatorów byli Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Wsparcia organizacyjnego całemu wydarzeniu udzielił Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu. Komitetem Naukowym kierują wspólnie prof. Eugeniusz Zych z UWr i prof. Sebastian M. Schmidt, dyrektor HZDR, znani w świecie ze swego dorobku naukowego. CASUSCON jest kolejnym krokiem do stworzenia polsko–niemieckiego Wrocławskiego Centrum Badań nad Systemami Zaawansowanymi.

Wrocławska konferencja była pierwszym po pandemii bezpośrednim spotkaniem uczonych z Dolnego Śląska i Saksonii, na którym zainteresowani naukowcy wymieniali doświadczenia, dyskutowali możliwości wspólnych synergicznych badań, co pozwoli zdecydowanie zacieśnić i poszerzyć współpracę pomiędzy grupami badawczymi z Polski i Niemiec, a w niedalekiej przyszłości wspólnie występować o finansowanie ze środków unijnych najbardziej zaawansowanych badań dla najnowszych i przyszłych technologii.

Konulat

Podczas konferencji kilkudziesięciu naukowców z Polski, Niemiec i Czech przedstawiało prezentacje dotyczące nauk o zdrowiu i nauk przyrodniczych, materii oraz energii i innych istotnych dla rozwoju nauki i technologii obszarów badawczych. Odbyła się także sesja posterowa dla doktorantów i studentów. Tegoroczna konferencja będzie pierwszą z cyklu CASUSCON i wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń akademickich Wrocławia i Dolnego Śląska.

Dodane przez: Agata Mitek

12 lip 2022

ostatnia modyfikacja: 1 sie 2022