budynki

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego BrandtaCentrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego (CSNE) jest międzywydziałową i interdyscyplinarną placówką Uniwersytetu Wrocławskiego powstałą w 2002 r. jako wspólny projekt UWr i Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Najważniejszym celem CSNE jest inicjowanie, organizowanie oraz popularyzowanie badań nad problematyką niemiecką, europejską i relacjami polsko-niemieckimi. CSNE jest częścią globalnej sieci 20 instytutów badawczych wspieranych przez DAAD.

Badania

Działalność CSNE opiera się na trzech filarach, które się nawzajem przenikają i uzupełniają. Są to: badania, dydaktyka oraz działalność publiczna. Badania koncentrują się na pięciu zakresach tematycznych: wizje Europy w XIX i XX wieku; nacjonalizm, religie i integracja europejska; kultura, literatura i pamięć w stosunkach polsko-niemieckich; historia Niemiec i kontrowersje polsko-niemieckie oraz Polska i Niemcy w zjednoczonej Europie. Wrocławska placówka pozyskała liczne granty krajowe i zagraniczne, zorganizowała wiele konferencji, dyskusji panelowych. Uczestniczy w rozwiniętej sieci współpracujących ze sobą instytutów uniwersyteckich i pozauniwersyteckich.Wyniki badań Centrum publikowane są w kilku seriach wydawniczych w kraju i zagranicą. Dowodem znaczenia Centrum jest zapraszanie pracowników do licznych rad naukowych fundacji, muzeów, stowarzyszeń oraz instytutów badawczych. Są także często powoływani jako eksperci do oceny projektów badawczych oraz ewaluacji naukowej instytutów uniwersyteckich i pozauniwersyteckich.

Dydaktyka

CSNE aktywnie uczestniczy w inicjowaniu, tworzeniu i (współ-)realizacji kierunków studiów (studia I i II stopnia) oraz seminariów doktorskich. Przez kilka lat CSNE we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych organizowało kierunek studiów I i II stopnia „Dyplomacja europejska” (do 2015 roku). Od 2017 roku Centrum we współpracy z Wydziałem Nauk Historycznych i Pedagogicznych tworzy kierunek studiów II stopnia „Interdyscyplinarne studia europejskie/ISE”. Ważną częścią działalności dydaktycznej jest również popularyzowanie języka niemieckiego. W CSNE prowadzone są regularne zajęcia dydaktyczne w języku niemieckim oraz oferowane lektoraty specjalistyczne dla studentów ISE. Ofertę edukacyjną Centrum wzbogacają również zajęcia dla studentów zagranicznych proponowane w ramach programu Erasmus Plus. W CSNE działa z powodzeniem seminarium doktorskie, w ramach którego wypromowano ponad 30 doktorantów.

Działalność publiczna

Innym ważnym polem aktywności Centrum jest przestrzeń publiczna. Centrum organizuje regularne konferencje popularnonaukowe, dyskusje i spotkania dla nauczycieli, wystawy oraz promocje książek. Z Fundacją im. F. Eberta współorganizuje raz do roku wykład upamiętniający patrona Centrum, Willy’ego Brandta. Jako placówka uniwersytecka, służy ekspertyzami polskim i niemieckim politykom i działaczom społecznym, doradza różnym organizacjom pozarządowym krajowym i zagranicznym. Centrum zwraca dużą uwagę na współpracę ze szkołami. Sprawuje patronat nad X LO we Wrocławiu. Uczniowie uczestniczą w wykładach oraz dyskusjach na temat polsko-niemieckie i europejskie.

Partnerzy

Od początku działalności CSNE wsparcie finansowe i organizacyjne okazały różne instytucje, m.in. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Deutsche Forschungsgemeinschaft, Fundacja im. Konrada Adenauera, Fundacja im. Friedricha Eberta, Fundacja Volkswagena, Fundacja Roberta Boscha i Niemiecka Fundacja Narodowa. Współfinansowały one wybrane wykłady, konferencje, publikacje oraz stypendia. Znacząco poszerzyło to środki, którymi dysponuje Centrum na podstawie umowy dwóch jego założycieli – UWr i DAAD.

Infrastruktura

Działalności dydaktycznej, badawczej oraz publicznej towarzyszy stopniowa rozbudowa infrastruktury CSNE. Uniwersytet Wrocławski przekazał na cele Centrum budynek przy ulicy Strażniczej 1-3, w którym znajdują się gabinety pracowników, dobrze wyposażone sale wykładowe i specjalistyczna biblioteka. Stałe wzbogacanie jej zbiorów stało się możliwe dzięki dotacjom fundacji polskich i niemieckich, Niemieckiego Towarzystwa Naukowego (DFG) i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, a także dzięki licznym prywatnym darczyńcom.W Centrum pracują polscy i niemieccy naukowcy, reprezentujący różne dyscypliny, doświadczenie naukowe i dydaktyczne. Dzięki temu tworzą oni aktywny, inspirujący się wzajemnie zespół, atrakcyjny dla studentów i doktorantów.