Wydarzenia / 13 Czerwiec

Co ofiary wiedziały o swoim losie?

Katedra Judaistyki zaprasza na wykład “Co ofiary wiedziały o swoim losie?”, który wygłosi Marian Turski, historyk i dziennikarz, który w trakcie II wojny światowej był mieszkańcem łódzkiego getta oraz więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 13 czerwca o 16:00 w auli im. prof. Jerzego Woronczaka w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Św. Jadwigi 3/4.

Marian Turski (ur. 26 czerwca 1926 jako Mosze Turbowicz w Druskienikach) – polski historyk i dziennikarz żydowskiego pochodzenia. Od 1942 przebywał w łódzkim getcie, z którego w sierpniu 1944 został deportowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W styczniu 1945 podczas ewakuacji obozu przeżył marsz śmierci więźniów z Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego, skąd przetransportowano go do KL Buchenwald. Po zakończeniu II wojny światowej osiadł w Warszawie. Od 1945 działał w młodzieżowej organizacji Polskiej Partii Robotniczej, a następnie pracował w Wydziale Prasy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1958 kieruje działem historycznym tygodnika „Polityka”.

plakat wydarzenia

Dodane przez: Aleksandra Draus