Studenci / Wydarzenia

Co wiesz o mieście, w którym mieszkasz?

Co o wrocławianach i ich mieście świadczyć mogą plakaty, a co zdjęcia z dzieciństwa? W sentymentalną i publicystyczną podróż w czasie zapraszają studenci historii w przestrzeni publicznej. Dwie ich wystawy będzie można oglądać na północnej pierzei rynku do 28 lutego.

Istotą public history jest myślenie o przeszłości z punktu widzenia społeczeństwa, więc o ile tradycyjna historia koncentruje się na źródłach i stawia pytania „Jak było i skąd wiadomo, jak było?”, public history pyta: „Co ludzie wiedzą o przeszłości, skąd to wiedzą oraz jak pobudzić i wykorzystać ich zainteresowania?”. Uniwersytet Wrocławski jako pierwszy w Polsce zorganizował studia z tego obszaru i prowadzi je już od pięciu lat.

Studenci stworzyli wystawy w ramach zajęć dydaktycznych prowadzonych przez dra Wojciecha Kucharskiego. Wykorzystane w nich materiały pochodzą ze zbiorów Ośrodka Pamięć i Przyszłość (Centrum Historii Zajezdnia) oraz z archiwów prywatnych.

Wystawa „Kolory informacji. Plakaty we Wrocławiu 1945-2000” opowiada historię powojennego Wrocławia w nowatorski sposób – poprzez plakaty ukazujące się w mieście od 1945 roku aż do początku XXI wieku. Jeden z najwybitniejszych wrocławskich plakacistów, Tadeusz Ciałowicz, mówił, że plakat „to gatunek sztuki, który można nazwać publicystyką plastyczną”. Dzięki tej – publicystycznej właśnie – funkcji, afisze sprzed lat dają nam coś więcej niż tylko możliwość poznania tego, w jakiej formie przedstawiano wrocławianom informacje. Stanowią bowiem znaki swoich czasów, pozwalające nam przez ich pryzmat prześledzić dzieje i proces kształtowania się powojennego, polskiego Wrocławia. Zobaczyć, jak Wrocław z miasta zrujnowanego stał się nowoczesnym i ważnym ośrodkiem kultury i polityki.

Prezentowane plakaty to dzieła sztuki najznamienitszych reprezentantów tzw. „wrocławskiej szkoły plakatu”, m.in. Ryszarda Gachowskiego, Tadeusza Ciałowicza, Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Henryka Tomaszewskiego, Jana Jaromira Alesiuna, Jana Sawki i innych. Wystawa stanowi zatem nie tylko źródło wiedzy historycznej, ale i atrakcyjną galerię grafiki użytkowej.

„Tu dorastałem! Dzieciństwo na Dolnym Śląsku w czterech porach roku” to sentymentalna podróż po wspomnieniach mieszkańców Dolnego Śląska, którzy wskrzesili przeszłość swoimi opowieściami oraz fotografiami z domowych albumów. Przypomnieli nam, do czego służył dziecku trzepak, gdzie szukało się zakopanych pod ziemią skarbów i jak ważne były rodzinne uroczystości. Okres PRL-u – dziś kojarzący się z represjami na obywatelach i absurdalnymi poczynaniami władzy – w dziecięcych wspomnieniach bohaterów wystawy, okazał się równie barwny i ciekawy, co młodość kolejnych pokoleń.

Wystawa prezentuje zbiór fotografii z dzieciństwa Dolnoślązaków, których młodość przypada na lata 1945-1989. Pod zdjęciami umieszczono wspomnienia bohaterów zdjęć oraz komentarz historyczny napisany przez studentów. Ekspozycję uporządkowano ze względu na pory roku, z którymi związane były poszczególne wydarzenia z fotografii.

Autorzy wystawy i kierownicy projektu: Marta Ciak, Kamil Kuchta, Krzysztof Skrowron, Joanna Szczepańska, Paulina Średnicka, Dominika Walecka, Jakub Wojtowicz i Agnieszka Wrzesińska.

plakat pochodzi z 1989 roku i odnosi się do ówczesnych wyborów parlamentarnych. Przedstawia napis "Solidarność. Szczęść Boże"
Charakterystyczny plakat „Szczęść Boże!” (aut. J.J. Aleksiun, 1989)

Dodane przez: Aleksandra Draus

28 Sty 2019