Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia

Covid na UWr? Uspokajamy

Bez obaw, zadbaliśmy, by w razie wystąpienia takiej sytuacji zminimalizować ryzyko! Tak najkrócej można odpowiedzieć na pytania o zagrożenie zarażeniem koronawirusem dziekanów i prorektorów w związku z obecnością Prezydenta Wrocławia na inauguracji roku akademickiego na UWr. Jacek Sutryk w sobotę publicznie poinformował, że ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. 

Jacek Sutryk, podobnie jak pozostali goście inauguracji Uniwersytetu, cały czas był w maseczce i utrzymywał sanitarny odstęp od pozostałych uczestników imprezy. Prezydent Wrocławia zdjął maseczkę tylko w czasie wygłaszania przemówienia. Zarówno przed tym momentem jak i bezpośrednio po nim zdezynfekowano mównicę. Minimalne, a wręcz zerowe jest ryzyko, że któryś z uczestników imprezy mógłby się zarazić koronawirusem poprzez przebywanie w auli w czasie inauguracji.

By uniknąć ewentualnego zagrożenia zastosowano w czasie całej inauguracji bardzo restrykcyjne procedury. Zmieniono miejsce przenosząc ją do dużej auli Unii Europejskiej na Wydziale Prawa. Usadzono uczestników w odległości półtora metra od siebie. Pilnowano także, by uczestnicy – niezależnie od rangi i wieku – cały czas mieli założone maseczki.

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszewski dzień później spotkał się z prezydentem Jackiem Sutrykiem na oficjalnym obiedzie. Choć ryzyko zakażenia było minimalne rektor zdecydował o pozostaniu na domowej kwarantannie. W poniedziałek przeszedł test, który wypadł negatywnie. Biorąc jednak pod uwagę, że okres inkubacji Covid-19 to 7 dni rektor zdecydował o prewencyjnym pozostaniu w domu i pracy zdalnej. Podobnie uczynił między innymi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i współpracownicy prezydenta Sutryka. Profesor Przemysław Wiszewski napisał na swoim facebookowym profilu:

„Kochani, jest dobrze – wynik testu negatywny. Na wszelki wypadek zostaję na pracy zdalnej do końca tygodnia, zobaczymy się w #uniwroc w przyszły poniedziałek – albo zdalnie przez Teams. Tak czy siak – tęsknię za Wami!”

na zdjęciu widok smutnego psa i wpis z facebooka rektora Wiszewskiego, który deklaruje, że do przyszłego poniedziałku pozostanie w domu i będzie pracował zdalnie.

Także współpracownicy rektora, którzy mieli z nim kontakt po spotkaniu z prezydentem pozostaną na domowej kwarantannie. Będą wykonywać swoją pracę zdalnie. Już w połowie ubiegłego tygodnia Uniwersytet Wrocławski zdecydował, że pracownicy działów i jednostek centralnych będą w miarę możliwości pracować zdalnie. Zostali podzieleni na zespoły. Chodzi o to, by w razie zarażenia któregoś z nich, nie paraliżować pracy całych działów.

sala wykładowa pełna ludzi, wszyscy zachowują odstęp i maja maseczki

Dodane przez: Tomasz Sikora

3 paź 2020

ostatnia modyfikacja: 8 paź 2020