ZARZĄDZENIE Nr 16/2021 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie warunków organizacji dydaktyki w roku akademickim 2020/2021 w Uniwersytecie Wrocławskim
Na podstawie art. 23 ust. 1 i 2 oraz art. 76a ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. poz. 85 z późn. zm.), art. 79 ust. 7a i 8b ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020, poz. 695 z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§1.
- W Uniwersytecie Wrocławskim obowiązuje organizacja roku akademickiego2020/2021 ustalona Komunikatem Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 30 czerwca 2020 r., z zastrzeżeniem § 7 niniejszego zarządzenia.
- Organizacja zajęć w semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021, powinna,w miarę możliwości, uwzględniać możliwość poszerzania kształcenia w formie hybrydowej i stacjonarnej wraz z postępem szczepień i spadkiem liczby zakażeń. O możliwości prowadzenia poszczególnych typów zajęć w trybie hybrydowym lub stacjonarnym informują komunikaty Rektora. Decyzję o uruchomieniu zajęć w trybie hybrydowym lub stacjonarnym podejmują Dziekani kierując się możliwościami utrzymania reżimu epidemicznego.
- W zakresie warunków organizacji dydaktykiw semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021stosuje się przepisy zarządzenia Nr 116/2020 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 3 września 2020 r. w sprawie zasad funkcjonowania Uniwersytetu Wrocławskiego w związku z wystąpieniem stanu epidemii COVID-19 oraz zarządzenia Nr 118/2020 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 7 września 2020 r. w sprawie wprowadzenia Zasad kształcenia na odległość w Uniwersytecie Wrocławskim, o ile przepisy niniejszego zarządzenia nie stanowią inaczej.
- W zakresie warunków organizacji dydaktyki w semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021 należy uwzględnić takżekomunikat Nr …/2021 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie organizacji dydaktyki i innych aktywności Uniwersytetu Wrocławskiego w semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021.
§2.
- Zajęcia realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (platforma E_EDU, Office 365 i inne) prowadzonesą w tej formie do ich zakończenia zaliczeniem lub egzaminem. Decyzję o sposobie i formie zaliczenia lub egzaminu podejmuje Dziekan, jeśli prowadzący wnioskuje o inną formę niż ta, zgodnie z którą były prowadzone zajęcia. Dziekan podejmując tę decyzję, uwzględnia każdorazowo zakres ograniczeń wprowadzonych w Uniwersytecie, wynikający z obowiązujących regulacji wewnętrznych.
- Formy zaliczania zajęć i egzaminów powinny umożliwiać weryfikację zakładanych efektów uczenia się opisanych w sylabusach przedmiotów.
- Co najmniej na siedem dni przed planowanym terminem egzaminu powiadamia się studentów,doktorantów, słuchaczy studiów podyplomowych o jego formie i narzędziach informatycznych, które będą wykorzystane do jego przeprowadzenia.
- Prowadzone zdalnie ćwiczenia, konwersatoria, seminaria, warsztaty, laboratoriapowinny być zaliczane przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej, a egzaminy w terminach sesji.
- W uzasadnionych przypadkach, za zgodąDziekana, terminy zaliczeń i egzaminów, o których mowa w ust.4 mogą być przesunięte na terminy późniejsze, nie dalej jednak niż do końca sesji poprawkowej.
- Zaprzygotowanie i przeprowadzenie zaliczenia przedmiotu lub egzaminu odpowiada prowadzący zajęcia/egzaminator.
- W przypadku, gdy z przyczyn technicznych niemożliwa jest zdalna weryfikacja efektów uczenia się studenta, doktoranta lub słuchacza, należy umożliwić mu ponowne podejście do zaliczenia lub egzaminu w trybie zdalnym lub zorganizować zaliczenie lub egzaminw trybie stacjonarnym. W przypadku powtórnego niezrealizowania egzaminu zdalnego z przyczyn technicznych wyznacza się egzamin w trybie stacjonarnym. Dziekan na wniosek egzaminatora określa sposób, miejsce i czas przeprowadzenia egzaminu w pomieszczeniach Uniwersytetu z zachowaniem zasad reżimu epidemicznego (egzamin stacjonarny). Podejście do dodatkowych zaliczeń i egzaminów, o których mowa w niniejszym przepisie nie będzie traktowane jako termin poprawkowy.
- W przypadku, gdy więcej niż połowa zajęć wychowania fizycznego była realizowana zdalnie, prowadzący zajęcia wychowania fizycznego potwierdza realizację zajęć zaliczeniem bez wpisywania oceny.
§3.
- Dla zdalnego przeprowadzenia egzaminu można wykorzystywać technologię informatyczną zapewniającą kontrolę jego przebiegu i rejestrację.
- Rejestrację przebiegu egzaminu może prowadzić tylko egzaminator.
- Nagranie może służyć jedynie jako materiał dowodowy w przypadku złożenia przez studenta wniosku o komisyjne sprawdzenie uzyskanych przez niego wyników uczenia się.
- Egzaminator kasuje nagranie po upływie14 dni kalendarzowych od dnia uzyskania oceny z egzaminu lub zaliczenia.
- Dla celów dowodowychnależy przechowywać w jednostce dokumentacjępotwierdzającą realizację efektów uczenia się złożoną z zestawu pytań, listy obecności, arkuszy odpowiedzi studentów na pytania wraz z końcowym wynikiem. Przechowywanie dokumentacji powinno być zgodne z zasadami archiwizacji prac zaliczeniowych lub egzaminacyjnych studentów.
§4.
- Student składa pracę w formie elektronicznej zgodnie z zasadami określonymi w regulacjach wewnętrznych dotyczących procedury dyplomowania, sprawdzania prac dyplomowych w systemieantyplagiatowym, archiwizacji prac dyplomowych z wykorzystaniem systemu Archiwum Prac Dyplomowych (APD) i przekazywania prac do Ogólnopolskiego Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych, z uwzględnieniem zasady określonej w ust. 2.
- Student dostarcza pracę dyplomową w formie papierowej, w terminie późniejszym,nie później jednak niżprzed odbiorem dyplomu ukończenia studiów.
§5
- Egzaminy dyplomowe mogą być przeprowadzane zdalnie z wykorzystaniem technologii, o której mowa w § 3 ust. 1.
- Przebieg egzaminu dyplomowego prowadzonego zdalniemoże być rejestrowany w formie nagrania przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej lub osobę przez niego wskazaną. O rozpoczęciu nagrywania przewodniczący komisji informuje studenta oraz wszystkich członków komisji.
- Protokół egzaminu dyplomowego prowadzonego zdalnie sporządza sięw oparciu o przeprowadzony egzamin lubna podstawie nagrania, o którym mowa w ust. 2, jeśli egzamin był rejestrowany.
- Nagranie przebiegu egzaminu dyplomowego przechowuje przewodniczący komisji egzaminacyjnej do momentu wystawienia dyplomu ukończenia studiów,nie dłużej jednak niż 30 dni od daty egzaminu, po czym nagranie kasuje.
§6.
- Na wniosek absolwenta, złożony elektronicznie ze studenckiego adresu poczty elektronicznej dziekanat wystawia oraz wysyła:
- zaświadczenie o ukończeniu studiów – wysyłka drogą pocztową lub przesyłką kurierską za potwierdzeniem odbioru,
- skan zaświadczenia o ukończeniu studiów – wysyłka drogą elektroniczną na studencki adres e-mail absolwenta,
- odpis dyplomu – wysyłka drogą pocztową lub przesyłką kurierską za potwierdzeniem odbioru z możliwością osobistego odbioru dyplomu po wygaśnięciu epidemii.
- Osobisty odbiór dyplomu przezabsolwenta możliwy jest wyłącznie po złożeniu przez niego stosownego wniosku przy użyciu studenckiego adresu poczty elektronicznej, w umówionym terminie.
§7.
- Stosując się do zasad, o których mowa w § 1 ust. 2, Dziekan podejmuje decyzje w sprawie organizacji zajęć w semestrze letnim 2020/2021, w szczególności o charakterze praktycznym (laboratoria, ćwiczenia, pracownie, zajęcia terenowe, praktyki itp.) niemożliwych do realizacji z wykorzystaniem technik zdalnego nauczania.
- Dziekan, na wniosek opiekuna praktyk, podejmuje decyzję o zaliczeniu dotychczasowej praktyki i sposobie uzupełnienia brakujących efektów uczenia się wynikających z praktyki. Zaliczenie praktyki może odbyć się na podstawie kart praktyk zawodowych dostarczonych drogą elektroniczną opiekunowi praktyki.
- W przypadku gdy w przebiegu dotychczas odbywanej praktyki zrealizowane zostały zakładane efekty uczenia się, możliwe jest skrócenie czasu jej trwania.
- W przypadku zapewnienia realizacji zaplanowanych efektów uczenia się dopuszcza się możliwość zorganizowania alternatywnych form realizacji praktyki.
- Praktykę można przenieść na późniejszy termin realizacji lub następny rok, o ile nie wpłynie to na cykl kształcenia, a w szczególności na termin ukończenia studiów.
- W przypadku przeniesienia realizacji praktyk lub innych zajęć dydaktycznych, które ze względu na stan epidemii i brak możliwości zrealizowania efektów uczenia się, nie mogły odbyć się w semestrze zimowym 2020/2021, na następny semestr lub rok akademicki, rada wydziału, stosownie do 35 Regulaminu Studiów w Uniwesytecie Wrocławskim, może dodatkowo określić minimalne warunki zaliczenia semestru (roku), w tym minimalną liczbę punktów ECTS oraz dopuszczalny sumaryczny deficyt punktów ECTS będących podstawą zaliczenia semestru (roku).
- Terminy realizacji zajęć, o których mowa w ust. 1, mogą być planowane poza bazową organizacjądanego semestru roku akademickiego 2020/2021, nie później jednak niż do dnia 30 września 2021
- Onowych terminach planowanych zajęć, o których mowa w ust. 1 i 5, należy powiadomić studentów, doktorantów, słuchaczy studiów podyplomowych do dnia 15 lutego 2021
- Podejmując decyzje, o których mowa w ust. 1, należy w pierwszej kolejności uwzględnić potrzeby realizacji programu na ostatnich latach studiów.
- W odniesieniu do kształcenia doktorantów zadania, o których mowa w ust. 1 wykonują, w porozumieniu zDziekanem, kierownicy studiów doktoranckich i kolegiów Szkoły Doktorskiej, a w przypadku studiów podyplomowych ich kierownicy.
§8.
- W związku z niemożnością przeprowadzenia części zajęć w danym semestrze roku akademickiego 2020/2021 z powodu pandemii zezwala się na przesunięcie ich realizacji na kolejny semestr lub kolejny rok akademicki w ramach zmian w organizacji planu zajęć.
- Decyzje w sprawach,o których mowa w ust. 1, podejmują odpowiednio Dziekan, kierownik kolegium Szkoły Doktorskiej, kierownik studiów doktoranckich, kierownik studiów podyplomowych.
- Informacje o zmianach wplanie studiów podaje się do wiadomości studentom, doktorantom, słuchaczom studiów podyplomowych i nauczycielom akademickim za pośrednictwem poczty elektronicznej i przez ogłoszenie ich na stronie internetowej jednostki prowadzącej studia bez zbędnej zwłoki.
§9.
- W zależności od zmian w sytuacji epidemicznej ograniczenia w zakresiewarunków organizacji dydaktyki w semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021 mogą podlegać zmianie. Decyzję w tym zakresie, w toku procesu dydaktycznego, podejmuje Rektor. Zdalna forma weryfikacji efektów uczenia się, mimo ewentualnego powrotu do form stacjonarnych, powinna pozostawać jako dostępna alternatywa w semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021.
§ 10. Nadzór nad wykonaniem niniejszego zarządzenia powierza się Prorektorowi ds. nauczania.
§11. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
prof. dr hab. Przemysław Wiszewski
R E K T O R