Ludzie / Pracownicy / Wydarzenia

Cześć, tu Dział Komunikacji. Świetnie, że do nas piszesz!

Może nie wiedzieliście, ale Centrum Zarządzania Kosmosem ma swoją siedzibę na naszym Uniwersytecie! Podpowiemy Wam, jak tam trafić – wejdźcie do gmachu głównego niebieską bramą przy Kościele Uniwersyteckim, zobaczycie portiernię w kształcie jaja, później idźcie w lewo na schody i schodami na pierwsze piętro. Tuż przy schodach po prawej stronie będą takie wielkie brązowe drzwi z klamką na wysokości metr pięćdziesiąt i wysoki próg. To pokój nr 134. Dawne Biuro ds. Promocji, a teraz… Dział ds. Komunikacji! Co dzieje się za drzwiami? Kogo tam spotkacie? Co tam możecie „załatwić”? O tym opowiemy Wam za chwilę!

Nowy rektor, dream team na pokładzie. To się musi udać!

Jednym z priorytetów naszego nowego rektora profesora Przemysława Wiszewskiego jest komunikacja. I pewnie to już sami dostrzegliście – profesor Wiszewski jest bowiem pierwszym rektorem, który ma bloga, fanpage na Facebooku, kanał na YouTube, konto na Instagramie i Twitterze, zawsze na bieżąco informuje o swoich spotkaniach, podjętych decyzjach, planach, a na wasze wiadomości wysyłane w mediach społecznościowych odpowiada z prędkością światła. Dla naszego rektora ważna jest komunikacja zarówno na zewnątrz, ale też ta wewnętrzna. Każdy pracownik, każdy student, każdy doktorant Uniwersytetu powinien wiedzieć, co dzieje się w naszej Alma Mater, nad czym pracują naukowcy, co robi administracja, jak radzą sobie studenci. Dlatego pewnie w swoich skrzynkach mailowych znaleźliście już biuletyn rektorski, a znajdziecie jeszcze nie jeden.

I dlatego właśnie że komunikacja dla nowych władz jest niezwykle ważna, rektor prof. Przemysław Wiszewski zadbał o to, żeby nową jednostką na naszym Uniwersytecie – Działem ds. Komunikacji, kierował najlepszy duet:Tomek Sikora, dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, którego pewnie znacie z Radia Wrocław, z MPK, bo tam ostatnio był rzecznikiem, albo na przykład z Centrum Willy’ego Brandta przy UWr i Kasia Uczkiewicz, kierowniczka Działu Redakcja w Centrum Historii „Zajezdnia”, redaktorka naczelna kwartalnika „Pamięć i Przyszłość”, wykładowczyni na bohemistyce w Instytucie Filologii Słowiańskiej naszego Uniwersytetu. Ta właśnie drużyna objęła dowodzenie w Centrum Zarządzania Kosmosem – Tomek w roli kierownika, Kasia w roli rzeczniczki. Ale to nie wszystko. W Dziale ds. Komunikacji wyodrębniliśmy  Zespół Prasowy. Kierowniczką Zespołu Prasowego będzie rzeczniczka Kasia Uczkiewicz.

Kasiu, Tomku, serdecznie witamy Was w naszej drużynie, bardzo się cieszymy, że jesteście z nami. Z Wami to się musi udać!

Co robi Dział ds. Komunikacji?

Spraw, którymi zajmujemy się na Uniwersytecie jest wiele. Jednym z naszych głównych zadań są kontakty z mediami. Piszemy notki prasowe, nagrywamy audio, video, robimy zdjęcia i gotowe „paczki” informacyjne wysyłamy dziennikarzom. Organizujemy briefingi prasowe i konferencje. Staramy się, żeby o Uniwersytecie Wrocławskim prasa mówiła dużo i tylko dobrze! Odkrycia naszych naukowców przekładamy na język zrozumiały dla wszystkich – mamy nadzieję, że artykuły, które piszemy dla Was w serwisie głównym uczelni czyta się Wam przyjemnie. Wszystkie wydarzenia na naszym Uniwersytecie na bieżąco relacjonujemy w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie, Twitterze. Tam opowiadamy Wam historie, pokazujemy zdjęcia i filmy, odpowiadamy na pytania studentów, doktorantów, pracowników, jesteśmy dla Was dostępni 7 dni w tygodniu i prawie 24 h na dobę. Redagujemy „Przegląd Uniwersytecki”. Pismo, które właśnie trzymacie w rękach. Możecie je dostać albo w wersji papierowej w gmachu głównym, albo w wersji cyfrowej na stronie głównej Uniwersytetu i w mediach społecznościowych. W Dziale Komunikacji możecie też skonsultować swoje materiały promocyjne z Systemem Identyfikacji Wizualnej (albo raczej nie możecie, a musicie). Czyli mówiąc wprost – jeśli projektujecie na Wydziale plakat, ulotkę, grafikę do internetu i chcecie użyć logotypu UWr – projekt przesyłacie do naszego Działu do akceptacji z SIW. To w Dziale Komunikacji zamawiacie gadżety uniwersyteckie na konferencję – koszulki, kubki, teczki, długopisy i inne wspaniałości.

Naszej pracy nie ma bez Was. Bez ciągłego kontaktu z Wami. Dlatego drogie naukowczynie, drodzy naukowcy, najlepsi studenci, studentki, doktoranci, doktorantki uruchomiliśmy dla Was specjalny adres mailowy komunikacja@uwr.edu.pl, na który możecie przesyłać nam Wasze historie – kilka słów o tym, czym się zajmujecie na uczelni, o waszych badaniach naukowych, konferencjach, o działalności kół naukowych, organizacji studenckich, sukcesach wszelakich – sportowych, naukowych, artystycznych. O wszystkim, co chcielibyście przekazać naszej społeczności akademickiej, ale też szerzej – mediom. My już będziemy wiedzieli, co z tym zrobić. Może napiszemy artykuł do Przeglądu, na stronę, zrobimy z Wami wywiad do społecznościówek, powiemy dziennikarzom, że robicie świetne rzeczy. Chcemy chwalić się tym, że po prostu jesteśmy najlepsi – Wy jesteście najlepsi!

Do zobaczenia w Dziale Komunikacji!

Katarzyna Uczkiewicz
Fot. Magdalena Marcula/UWr/CC BY 2.0