Strona używa plików cookies więcej

Nauka / Wydarzenia

Czwarta edycja Spotkań Dziewiętnastowieczników

W dniach 8-9 listopada w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się czwarta już edycja Spotkań Dziewiętnastowieczników. Nasz uniwersytet po raz pierwszy był gospodarzem tego wydarzenia.

W ubiegłych latach Spotkania Dziewiętnastowieczników odbywały się kolejno w Lublinie, Łodzi i Gdańsku. Uczestnicy wydarzenia posługują się językiem francuskim oraz polskim. Spotkania skupiają badaczy zainteresowanych francuską literaturą i kulturą XIX stulecia.Tematem tegorocznej konferencji były „Wierzenia, wiara i niewiara” („Foi, croyance et incroyance au XIXème siècleˮ).

Uczestnicy, reprezentujący najważniejsze polskie ośrodki akademickie, skupili się w swoich referatach na bardzo różnych aspektach zaproponowanej przez organizatorów problematyki: od sposobów przedstawiania i przetwarzania w tekstach literackich wierzeń i praktyk religijnych, przez związki religii z nauką, muzyką czy malarstwem, aż do zagadnienia samej istoty wiary czy religii, tak różnie rozumianych przez poszczególnych literatów i myślicieli. Obecni na konferencji goście i studenci mogli przekonać się po raz kolejny, że XIX wiek to czas silnego przenikania się literatury i sztuki, ale także żywej odpowiedzi literatury na zmieniający się świat i wyzwania nowoczesności. Odpowiedź ta zawiera w sobie, w sposób konieczny, odniesienie do kwestii wiary i niewiary, bez względu na to, czy mówimy o natchnionej literaturze romantyzmu, materialistycznym naturalizmie czy zwracającym się w stronę duchowości symbolizmie.

Organizacja Spotkań Dziewiętnastowieczników, które w przyszłym roku mają odbyć się w Warszawie, to jeden z owoców współpracy polskich badaczy należących do Société des études romantiques et dix-neuviémistes (SERD).

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

20 Lis 2018

ostatnia modyfikacja: 23 Lis 2018