Nauka

Czy Berberowie piorą w proszku Persil, czyli o życiu na pustyni w Instytucie Nauk Geologicznych UWr

Już w najbliższą sobotę, 24 lutego, Instytut Nauk Geologicznych zaprasza na kolejny z serii wykładów Tajemnice Ziemi i Wszechświata. W sobotę 24 lutego dr Piotr Wojtulek zabierze jego uczestników na wycieczkę po pograniczu Maroka i Algierii i terenów pustynnych na tamtym obszarze.

– Ze względu na niewielkie opady deszczu oraz wysoką temperaturę w ciągu dnia, pustynie to rozległe obszary pozbawione roślinności. Mało kto wie, że mimo tego na pustyni czasem padają deszcze, a wśród skał i piasków żyją również zwierzęta i rosną roślinny dobrze radzące sobie w tym środowisku (sukulenty) – mówi dr Piotr Wojtulek z Instytutu Nauk Geologicznych UWr.  Dodaje, że Sahara jest największą pustynią na świecie. Rozciąga się na długości 5700 km w Afryce – od Oceanu Atlantyckiego aż po Morze Czerwone. Jej krajobraz nie przypomina jednak zawsze piaszczystych wydm, które kojarzymy z filmu „W pustyni i w puszczy”, gdyż pustynia piaszczysta (erg) zajmuje tylko niewielkie obszary saharyjskie. Wszystko dlatego, że rzeźba pustynna może być bardzo urozmaicona (kamienista, piaszczysta, żwirowa, słona).

– Bywa, że nawet na pustyni spadnie deszcz. Wówczas formują się rzeki, pojawiające się tylko epizodycznie (wadi). Bywa również, że temperatury spadają w okolice 0°C. Dzieje się tak nocą. Kiedy do Sahary zbliżają się silne wiatry, formowane są burze piaszczyste, siejące dookoła spustoszenie. Mimo to w tak ekstremalnych warunkach nauczyli się żyć ludzie. Tuaregowie oraz Berberowie saharyjscy znaleźli sposoby aby uchronić się przed trudnym klimatem, wbrew pozorom są dobrze zorientowani w otaczającym ich świecie. Piorą w proszku Persil, a ulubionym piłkarzem dzieci jest Leo Messi z Barcelony – wyjaśnia dr Wojtulek.

Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się, dlaczego powstają pustynie, jak wyglądają, jak żyją ich mieszkańcy. Będzie to fascynująca podróż po południowym Maroku, pięknym kraju znanym z filmów „Gladiator” i „Casablanca”.

Spotkanie jest przeznaczone dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz osób zainteresowanych tematyką przyrodniczą.

Wykład rozpocznie się w sobotę 24 lutego 2018 roku, godz.10.00 w Instytucie Nauk Geologicznych, w sali 503, pl. M. Borna 9.

Ze względu na duże zainteresowanie organizatorzy proszą o telefoniczne zgłaszanie większych grup uczniów z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem (tel. 71 375 92 05).

Wszystkie zmiany, dotyczące wykładów są zamieszczane na stronie Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

14 Lut 2018