Studenci / Wydarzenia

Czy jesteś wystarczająco męski, aby być moim kolegą?

zdjęcie przedstawia dwóch studentów z pianką do golenia na twarzy i maszynką do golenia w rękach
fot. archiwum NZS UWr

Zadanie, które jako członkowie NZS-u postawiliśmy przed męską częścią studentów, było proste – zapuścić wąsa i zostać twarzą akcji propagującej profilaktykę raka prostaty.

ZDJĘCIE: archiwum NZS UWr

Statystyki są niepokojące zwłaszcza dla młodych mężczyzn. W przedziale wiekowym 14–35 lat występuje największe ryzyko zachorowania na raka prostaty lub jąder.

Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego postanowiło zainteresować się tą sprawą i włączyć do akcji Movember Polska. Stworzyliśmy cykl postów informujących o objawach raka, sposobach jego wykrywania i potrzebie profilaktyki. Wykorzystaliśmy do nich zdjęcia mężczyzn z naszej organizacji, którzy zapuścili wąsy specjalnie na tę okazję. Panowie bardzo chętnie się włączali się do akcji, a to jest właśnie sens całej tej akcji – rozpowszechniać i badać się. Zgłaszali się, bo zdają sobie sprawę, że rak to nie wyrok i warto się badać – to nic nie kosztuje, a może uratować życie!

Autorami pomysłu są Travis Garone i Luke Slattery, którzy w 2003 roku pod hasłem „Czy jesteś wystarczająco męski, by być moim kolegą?” sprowokowali znajomych do zapuszczenia wąsów i wpłacenia 10 dolarów. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na rzecz fundacji zajmującej się badaniami dotyczącymi raka prostaty. W krótce pomysł obiegł cały świat, aż w 2014 roku dotarł do naszego kraju. Tak rozpoczęła się historia Movember Polska.

Karolina Szopa, Wiceprzewodnicząca NZS UWr ds. Wizerunku i Promocji

Dodane przez: Aleksandra Draus