Strona używa plików cookies więcej

Konferencje / Wydarzenia

Czy media mogą być wolne? II Klinika Dziennikarstwa za nami

Kondycja współczesnego dziennikarstwa, a także niezależność – i przyszłość – mediów były wiodącymi tematami II Kliniki Dziennikarstwa, która odbyła się 31 marca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

Drugą odsłonę Kliniki Dziennikarstwa rozpoczęło oficjalne powitanie wygłoszone przez moderatorów dyskusji, organizatorki wydarzenia, dr. Katarzyny Konarskiej i prof. Arkadiusza Lewickiego. Merytorycznie jednak do problematyki, której poświęcone zostało spotkanie, wprowadził publiczność pomysłodawca całego przedsięwzięcia, Kazimierz Wolny-Zmorzyński:

„Zamysł jest taki, żebyśmy podzielili się z Państwem tym, co przez ten rok zadziało się złego oraz dobrego. Chcemy by studenci dziennikarstwa weszli na tą dobrą drogę, chcemy uzmysłowić, gdzie jest ten dobry kierunek. Może dzisiaj uda nam się postawić diagnozę”.

Na zdjęciu Kazimierz Wolny-Zmorzyński podczas II Kliniki Dziennikarstwa w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr
Fot. Materiały organizatorów

Następnie każdy z zaproszonych prelegentów, wybitnych polskich medioznawców, w oparciu o swój wkład w publikację „Klinika Dziennikarstwa – Credo”, przedstawił stanowisko w związku z pytaniem o permanentność złego odbioru dziennikarstwa w społeczeństwie, zadanym przez prof. Lewickiego. Jako pierwszy głos zabrał Prof. Jerzy Jastrzębski, dotykając przede wszystkim zawiłej kwestii wolności dziennikarzy:

„O uczciwych dziennikarzy już ciężko, właściwe wartości się uznaje, ale już trudno jest o ich realizacje. Czy media mogą gdziekolwiek być wolne? Czy zawsze będziemy na nie narzekać? Czy ich wolność jest iluzoryczna?”.

Prof. Wiesław Godzic zahaczył o temat odosobnienia w grupie zawodowej, przy jednoczesnym nakreśleniu sylwetki dziennikarza – celebryty:

„Idziemy w takim kierunku, gdzie dziennikarz staje się wyizolowany. Dziennikarze powinni czuć, że wspierają ich zespoły dziennikarskie, ale ludzie są rozwarstwieni, a powinni potrafić podać sobie rękę. Prowadzi to właśnie do izolacji i jeśli tego nie naprawimy to polskie media upadną. Dziennikarz jest celebrytą, który zadaje banalne pytania”.

Na zdjęciu uczestnicy II Kliniki Dziennikarstwa w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej
Fot. Materiały organizatorów

Podczas rozmowy, która wywiązała się między kolejnymi wystąpieniami, rozwinął się temat niezawisłości dziennikarza. Tej kwestii chwilę poświęcił m.in. prof. Jacek Sobczak:

„Dziennikarz przestał być informatorem, ba, nawet komunikatorem. Stał się za to człowiekiem, który chce sprostać oczekiwaniom właściciela i odbiorcy. To problem etycznego ustawienia tego zawodu. Tego rodzaju sytuacja powoduje, że dziennikarze stosują uproszczenia i dbają oni o formę zamiast o treść. Ewoluuje to w kierunku niezgodnym z interesem społeczeństwa jako całości”.

Na koniec pierwszej części wydarzenia ponownie głos zabrał prof. Wolny-Zmorzyński, zamykając rozważania optymistyczną klamrą, wyrażając nadzieję na międzypokoleniowe porozumienie, mające skutkować obopólną nauką i w efekcie skuteczną naprawą złego stanu mediów:

„Mam pomysł, żeby połączyć tradycję ze współczesnością. My bez państwa ani państwo bez nas – ani rusz. Za pośrednictwem najnowszych mediów my możemy sięgać do źródeł, opowiadać, zachęcać, uczyć. Uczyć się na najlepszych wzorach. I pośrednikiem może być YouTube, a dzięki Państwu może się to udać”.

Po krótkiej przerwie, zebrani wybrali się do sal Kameralnych Wschodniej i Zachodniej, by uczestniczyć w równoległych blokach „Etyka i prawo” oraz „Warsztat Dziennikarski”. Pierwszemu z nich przewodzili profesorowie Wiesław Godzic, Tomasz Goban-Klas i Janusz Adamowski, omawiający konkretne przypadki pracy dziennikarzy pod moderacją prof. Aleksandra Woźnego. W drugiej sali zasiedli natomiast prof. Michał Drożdż, prof. Jerzy Jastrzębski, prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński oraz prof. Jacek Sobczak, którzy pod okiem dr. Konarskiej dyskutowali o niezależności dziennikarzy oraz o ich kompetencjach.

Dodane przez: Michał Raińczuk

3 Kwi 2017

ostatnia modyfikacja: 18 Kwi 2017