Strona używa plików cookies więcej

Konferencje / Nauka / Wydarzenia

Jak uprościć język urzędowy

Fot. Dominika Hull /UWr/CC BY 2.0

Czy pisma urzędowe mogą być napisane przejrzystym i zwięzłym językiem? O tym już 12 i 13 października językoznawcy porozmawiają z przedstawicielami urzędów. Do udziału w jedynej w swoim rodzaju konferencji naukowej zaprasza Pracownia Prostej Polszczyzny.

W piątek urzędnicy opowiedzą o inicjatywach dotyczących zmian języka urzędowego, w sobotę naukowcy przedstawią najnowsze badania w tym zakresie. Przykładowe tematy? „Zasada przejrzystości w świetle RODO a wymogi prostego języka”, „Zwięzła osnowa, czyli jak prostym językiem pouczyć świadka w postępowaniu cywilnym” czy „Prosty język urzędowy a cudzoziemcy”.

Konferencja „Nowy język polskich urzędów” odbędzie się w Instytucie Filologii Polskiej UWr (pl. Nankiera 15), w sali im. T. Mikulskiego (nr 125). Wstęp wolny.

Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie na stronie PPP.

„Prosty język” to światowy standard stylu urzędowego. Jego głównym celem jest skrócenie czasu pisania i czytania tekstu oraz zwiększenie jego efektywności. Polską wersję tego standardu od 2010 roku opracowuje Pracownia Prostej Polszczyzny UWr. Opracowane przez pracownię zasady upraszczania tekstów od kilku lat testują najważniejsze polskie urzędy (Służba Cywilna, ZUS, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju itp.). Niedawno, tzn. 3 października 2018 roku, kilka instytucji podpisało oficjalny dokument w tej sprawie – deklarację prostego języka. Nadchodząca konferencja jest podsumowaniem pierwszego etapu wprowadzania wspomnianego standardu w Polsce (lata 2010 – 2018).

Dodane przez: Aleksandra Draus

10 Paź 2018

ostatnia modyfikacja: 22 Paź 2018