Czy to jest świat, w którym chcemy żyć? Bunt w kulturze

6 kwietnia na UWr odbędzie się VI Noc Humanistów. W tym roku pod hasłem: „Czy to jest świat, w którym chcemy żyć? Bunt w kulturze” o najczęściej dyskutowanych problemach współczesności, mówić będą archeolodzy, antropolodzy, historycy, historycy sztuki, kulturoznawcy, muzykolodzy, pedagodzy i psycholodzy.

Inspiracją dla hasła tegorocznej imprezy był utwór i teledysk Rogera Watersa „Is This the Life We Really Want?”. Kryzys tradycyjnych form demokracji, zwiększanie się różnic społecznych (zwłaszcza ekonomicznych), globalne wojny handlowe, obawy związane z ruchami migracyjnymi, konflikty etniczne, niedostatki żywności i wody, widmo katastrofy ekologicznej, bezpieczeństwo jako naczelna jakość i wartość ludzkiego życia (w miejsce wolności), mowa nienawiści oraz powszechne spotykana przemoc – to tylko niektóre z zagrożeń i wyzwań stojących dziś przed światem. Czy jednak podobne bolączki nie pojawiały się już w przeszłości? Warto podjąć szerszą naukową refleksję nad tym, gdzie możemy szukać rozwiązań dla problemów, z którymi wszyscy wcześniej bądź później będziemy musieli się zmierzyć.

Dla humanistyki świat, w jakim żyje człowiek, zawsze stanowił poznawcze wyzwanie i etyczne zobowiązanie. By go zrozumieć lub wyjaśnić badacze wykorzystywali zarówno ujęcia obejmujące współczesne im procesy i zjawiska kulturowe, jak też sięgali po fenomeny o charakterze historycznym. Uniwersytet z zasady – czyli zgodnie ze swym powołaniem – jest miejscem krytycznego namysłu nad rzeczywistością, bastionem oporu wobec doktrynerstwa, ślepoty, fobii, partykularnych interesów gospodarczych i politycznych. Naukowcy od stuleci stawiają czoła zagrożeniom płynącym z fałszywych obrazów relacji człowieka z otaczającym go środowiskiem społecznym i przyrodniczym. Wiedza może nas do pewnego stopnia chronić, ale też pozwolić nam lepiej pomyśleć i urządzić świat. W ramach organizowanej przez Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr Nocy Humanistów, chcemy przypomnieć, jak istotna jest prawda naukowa i jak ważną społeczną rolę ma do odgarnia. Już 6 kwietnia przy ul. Dawida 1 (gmach Instytutów Pedagogiki i Psychologii) badacze ukazywać będą najważniejsze problemy globu odsłaniając nowe horyzonty wiedzy.

• dr Zbigniew Łoś, Instytut Psychologii UWr
    Witajcie w Nowym Wspaniałym Świecie! – psychologia globalizacji, s. 16
  • dr Łukasz Kamiński, Instytut Historyczny UWr
    The Plastic People of the Universe, Havel i inni. Kultura przeciw systemowi w Czechosłowacji, s. 21
  • prof. dr hab. Ireneusz Paweł Karolewski, Centrum im. Willy’ego Brandta
    „De-konsolidacja demokracji” – czy kryzys tradycyjnych form demokracji?, s. 27

• mgr Jakub Kopaniecki, Instytut Muzykologii UWr
    Muzyka buntu na wrocławskim marszu równości, s. 16
  • prof. dr hab. Anna Markowska, Instytut Historii Sztuki UWr
    Bunt przeciw sterylności muzeów, czyli sztuka relacyjna, s. 21
  • dr hab. Rafał Włodarczyk, Instytut Pedagogiki UWr
    Szkoła – Bunt – Utopia. Burzycielskie projekty edukacji, s. 27

• dr Monika Piotrowska-Marchewa, Instytut Historyczny UWR
    „Chcemy całego życia!” Polskie reformatorki i skandalistki przełomu XIX i XX wieku na zjazdach kobiet, s. 16
  • dr Monika Humeniuk, Instytut Pedagogiki UWr
    Religia i anarchia, czyli o pedagogicznych zyskach majstrowania przy ortodoksjach, s. 21
  • dr hab. Rafał Nahirny, Instytut Kulturoznawstwa UWr
    Czego pragną drony?, s. 27
  • dr Łukasz Krzywka, Instytut Historii Sztuki UWr
    Psychodeliczni buntownicy: Pink Floyd, Syd Barret i Iggy Eskimoska, s. 22

• prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz, Centrum im. Willy’ego Brandta
    Internet i sieci społecznościowe – jak cyfrowe technologie zmieniają społeczne relacje i sferę polityki, s. 16
  • dr Agnieszka Drożdżewska, Instytut Muzykologii UWr
    „Wyśpiewać sprzeciw…”, czyli oblicza buntu w operze, s. 21
  • dr Janina Radziszewska, Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UWr
    Opór nasz codzienny – znaczenie postaw konsumenckich, s. 27

• dr Dawid Junke, Instytut Kulturoznawstwa UWr
    Religia jako odpowiedź na problemy współczesnego świata. Portrety religii w amerykańskich serialach, s. 16
  • dr Jarosław Klebaniuk, Instytut Psychologii UWr
    Bunt „Żółtych Kamizelek” z perspektywy psychologicznej, s. 21
  • Judyta Eksner, Iga Ślebioda, Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UWr
    Wrocławskie oblicza buntu i niezgody, s. 27

Wydarzenia towarzyszące

• Archeologia eksperymentalna i rekonstrukcyjna
  • Warsztaty archeologiczne, pokaz pradziejowego rękodzieła, s. 18, koordynator dr Marcin Bohr, Instytut Archeologii UWr
  • Giełda kół naukowych WNHiP
  • Wystawa: Bunt jako forma dialogu ze współczesnością – studenckie fotonarracje – koordynator dr Martyna Pryszmont-Ciesielska, Instytut Pedagogiki UWr, s. 24, 26, korytarz

Szczegółowy program imprezy znaleźć można na www.wnhip.uni.wroc.pl, profilu FB Noc Humanistów oraz załączniku poniżej.
Organizator: Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego

Dodane przez: Agata Kreska

26 Mar 2019