Daniel Kopkane pojedzie do Berlina

3 października odbył się etap regionalny międzynarodowego konkursu Falling Walls Lab kolejny raz organizowany przez Uniwersytet Wrocławski. Zwycięzcą został Daniel Kopkane, który już 8 listopada wystąpi podczas finałowej konferencji w Berlinie.

Uczestnicy konkursu, młodzi naukowcy i przedsiębiorcy, opowiadali o swoich pomysłach dotyczących m.in. takich zagadnień jak zmiany klimatu, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych czy tworzenie nowoczesnych narzędzi dla naukowców, biznesmenów oraz nauczycieli i dzieci. Trzecie miejsce zajął Vitalii Mocharskyi z Ukrainy, który opowiadał o technologii stworzonej z myślą o ochronie statków kosmicznych przed mikrometeorytami. Drugie miejsce przyznano Zuzanie Svobodovej z Czech. Przedstawiła ona pomysł na aplikację mającą na celu wsparcie naukowców i pracowników laboratoriów w identyfikacji poszczególnych antyciał. Zwycięzca wrocławskiego konkursu, Daniel Kopkane z Czech, zaprezentował swój projekt tworzenia i wykorzystywania specjalnego materiału do ochładzania pomieszczeń – nawet o dziesięć stopni Celsjusza w porównaniu z temperaturą otoczenia.

Uczestników oceniało jury w składzie:
prof. Jan Burdukiewicz, Prorektor ds. Współpracy z zagranicą i projektów międzynarodowych UWr (przewodniczący),
Urszula Broda, kierownik Biura Współpracy Międzynarodowej UWr,
dipl.-phys. Narine Gevorgyan,organizator FWL Armenia 2017, Russian-Armenian Yerevan State University
dr Barbara Pabjan, Instytut Socjologii UWr,
prof. Leszek Pacholski, emerytowany rektor, Instytut Informatyki UWr,
prof. Ludwik Turko, Instytut Fizyki Teoretycznej UWr,
prof. Arkadiusz Wojs, Wroclaw Hub of Knowledge,
prof. David Blaschke, koordynator FWL Wrocław, Instytut Fizyki Teoretycznej UWr.

Ideą Falling Walls Lab jest rozpowszechnianie informacji o aktualnych badaniach, nawiązywanie współpracy naukowej i biznesowej oraz poszerzanie horyzontów badawczych. Zwycięzcy edycji regionalnych wyjeżdżają na finałową konferencję do Berlina, gdzie pod hasłem „Great minds, 3 minutes, 1 day” w prostych i zwięzłych słowach wyjaśniają, na czym polegają projekty, nad którymi obecnie pracują i jakie korzyści mogą one przynieść współczesnemu światu. Więcej o Falling Walls Lab dowiesz się na stronie wydarzenia.

Dodane przez: Aleksandra Draus

7 Paź 2019