Nauka / Wydarzenia

Doktor Labo, czyli naukowy kabaret

Na zdjęciu członkowie zespołu Doktor Labo, przebrani w fartuchy, w samochodzie terenowym, przed szermierzem: Wojciech Gańcza, Urszula Juszczyk, Łukasz Starzonek
Fot. Dominika Hull/UWr/CC BY 2.0

Aktor Łukasz Starzonek oraz wykładowcy związani z Wydziałem Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego postanowili popularyzować naukę na swój sposób. Efekty ich pracy są już dostępne w serwisie YouTube.

„Doktor Labo” to projekt kierowany do szerokiego grona odbiorców, od uczniów szkół podstawowych po emerytów. Jego pomysłodawcy – poprzez specjalnie przygotowane pokazy i występy – starają się dotrzeć do wszystkich, którzy są spragnieni wiedzy i ciekawostek naukowych.

Grupę tworzą aktor Łukasz Starzonek (na zdjęciu, w środku) oraz byli i obecni wykładowcy i pracownicy Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytet Wrocławskiego: Wojciech Gańcza, Urszula Juszczyk (oboje na zdjęciu), Zbigniew Juszczyk i Artur Rokosa. Nie zabrakło nawet muzyka ze słabością do fizyki – Pawła Mikosza.

– Kilka lat temu dostałem propozycję, aby zorganizować dla dzieci animacje aktorskie zawierające elementy naukowe – mówi Łukasz Starzonek. – Do współpracy zaprosiłem znajomych z Wydziału Fizyki i Astronomii UWr. Pomysł bardzo im się spodobał. Nasze działania spotykały się z bardzo pozytywnym odbiorem najmłodszych i ich rodziców, a my mieliśmy wielką frajdę – i satysfakcję. Wszystko to sprawiło, że postanowiliśmy rozwijać pomysł. Teraz zwracają się do nas szkoły i przedszkola, którym zależy na rozbudowanych zajęciach z wykorzystaniem naszego mobilnego laboratorium.

Najnowszy projekt popularyzującej naukę ekipy to „Doktor Labo TV”. W ramach tego cyklu wideo w serwisie YouTube publikowane są klipy prezentujące wiedzę w lekkiej, zabawnej, kabaretowej formie – skrojonej na potrzeby najmłodszego widza.

– Pierwsza seria składa się z dziewięciu krótkich odcinków, które zamieszczamy w sieci w tygodniowych odstępach – mówi Łukasz Starzonek. – W każdym z nich pojawia się prosty – choć czasem zaskakujący – eksperyment. Wszystkie filmy w prostej, wesołej konwencji wyjaśniają interesujące zagadnienia z obszaru fizyki.

Aktualnie trwają prace nad scenariuszem drugiego sezonu popularnonaukowej produkcji, który – wszystko na to wskazuje – będzie doskonałą okazją do zacieśnienia współpracy grupy „Dr Labo” z Uniwersytetem Wrocławskim. Autorzy programu już teraz zastanawiają się nad poszerzeniem formuły i zakresu tematycznego. Najprawdopodobniej w kolejnych odcinkach zostaną poruszone również zagadnienia z innych – poza fizyką – dziedzin nauki, a na ekranie gościnnie wystąpią naukowcy związani z UWr.

Więcej informacji na temat „Dr Labo” oraz dotychczas opublikowane odcinki programu znajdziecie w serwisie YouTube oraz na Facebooku.

Dodane przez: Michał Raińczuk

19 Kwi 2018